Tanečně hudební divadlo o Fredu Astairovi. Jan Schmid Divadlo

Jevištní parafráze neboli rozprava a poněkud fraškovité a vaudevillové činění kolem dokola. Zároveň tanečně hudební divadlo. Přišli jsme na to, že slavný americký tanečník Fred Astaire, kterého v Ypsilonu hraje a zpívá Jan Onder, má kořeny v Praze. Naší hlavní inspirací jsou vzpomínky Astairovy taneční partnerky Ginger Rogers. Chceme, aby se inscenace v něčem podobala tehdejšímu zábavnému americkému divadlu – něčemu mezi vaudevillem, revuí a varieté. Zní zde mnoho slavné muziky. Zkrátka vydáváme se po opomíjených cestičkách, když ty hlavní jsou už tak vyšlapané.

INSCENACE JE SOUČÁSTÍ HUDEBNĚ TANEČNÍHO TRIPTYCHU

Recenze a ohlasy diváků

„Přivést na scénu představitele tak skvělého a precizního tanečníka, jakým Fred Astaire bezesporu byl, není určitě jednoduché, ale Jan Schmid si s tímto nelehkým úkolem poradil na výbornou. Podařilo se mu získat mladého muže v tomto oboru už velmi proslaveného, který je nejen výborným sólistou, ale i úspěšným pedagogem. Je jím Jan Onder, jehož taneční rukopis zdobí celé představení, kde se ovšem nechová jako hvězda, pro niž je zbytek souboru jen stafáží k sólovým výstupům, ale naopak strhává všechny své kolegy k výborným kolektivním tanečním číslům, jejichž je samozřejmě hlavním tahounem. Když si pak dopřeje sólo nebo zatančí s mladou Ginger, je to opravdu ta pověstná třešnička na dortu. Většina tanečních čísel je navíc doprovázena zpěvem, tak jako je tomu ve finále první poloviny představení, kdy zazní sborové provedení písně Cheek to Cheek od Irvinga Berlina.“ (Ivan Kott, zpravodaj Jonáš, 4. února 2017)


„Ze všech citací o tanci mi vzhledem k Ypsilonce přišlo nejpříznačnější, že tanec dělá hudbu viditelnou. Že soubor tohoto divadla tvoří herecké osobnosti výsostně muzikální, že všichni skvěle zpívají a většina z nich ovládá hru na rozličné hudební nástroje, je všeobecně známo. Tentokrát se pustili do výzvy zvané tanec. Varieté Freda A. jsem viděla v běžné repríze a zažila nadšené ovace stojícího publika dožadujícího se přídavku. Představení vychází ze vzpomínek nejznámější taneční partnerky Freda Astaira, kterého hraje Jan Onder, Ginger Rogersové a jejího manžela (…).“ (Zuzana Maléřová, ČRo Dvojka, únor 2017)


„Ten ypsilonkový duch kolektivní radosti z hravosti zdá se býti nevyčerpatelným! I tentokrát vévodil večeru, v němž se prostřednictvím poetických fragmentů skládal příběh (především, ale nejen) o původu Freda Astaira. Byť jsme místy zbloudili i do končin humoru, který úplně nevyšel, ten originální nakonec přece jen převládal. Je to tak, milo mně při těch varietních špumprnáglích bylo! ;)“ (Helena Grégrová, i-divadlo.cz, 20. února 2017)


„Představení bylo opět nádherné. Moc se nám všem líbilo. Perfektní výkon pana Ondera a celého souboru provedený s velkou nadsázkou a skvělým humorem nás vrací do doby našeho mládí.“ (Hana S., 11. dubna 2018)


Audiopozvánka

Plakát k představení Varieté Freda A. aneb Chytání větru

Divadlo Tisková zpráva YouTube

Fred A.