Něco se chystá...

Milan Uhde

FAUSTIÁDA aneb Nanebevzetí dr. Fausta

O své nové hře, kterou začne na jaře v Ypsilonce zkoušet Juraj Nvota, o jejím vzniku a proč si vybral postavu Fausta Milan Uhde prozradil: „Faust je mé staré téma od roku 1967, kdy mi režisér Alfréd Radok vyprávěl o svém záměru zobrazit goethovského hrdinu jako prvního novodobého pachatele pokusů na lidech. Myslel to prý dobře, dopadlo to zle.“ Juraj Nvota se ke hře, autorovi a připravovanému zkoušení hry ve Studiu Ypsilon, do kterého se tímto vrací po dvaceti letech, vyjádřil: „Studio Ypsilon, laboratorium divadelní filozofie, umění a všech projevů lidské hravosti, přijalo nový, ještě nikdy neuvedený text Milana Uhdeho, Faustiáda aneb Nanebevzetí dr. Fausta. Je zřejmé, že autor se v mnoha okamžicích příběhu s postavou doktora Fausta identifikuje. Starý námět o věčných touhách a věčných pokušeních naplňuje současnost. Co budeme hrát je známé, otázkou je Jak. Tvořivý tým, který se společně podílel na více inscenacích Uhdeho her si vícekrát myslel, že pracuje na "labutí písni". Starý mistr však opakovaně překvapuje novými nápady a neutuchající chutí psát. Osobně si myslím, že Milan je básník, který se realizuje v divadle. Nejde o to, že píše ve verších, ale že v poezii vidí divadlo a v divadle poezii. Je skutečným dramatickým básníkem. Scénograf Tomáš Rusín přináší na jeviště vždy jen to nezbytné pro příběh. Kostýmy jeho manželky Zuzany Rusínové Štefunkové tak vytvářejí v purismu scénografie scénografii postav, vztahů a situací. Nejfundamentálnějším spolutvůrcem Milana Uhdeho je hudební skladatel Miloš Štědroň. Legendární je jejich Balada pro banditu. Za sebe můžu jen říct, že se velmi těším a spoléhám na herce Ypsilonky. Děkuji za pozvání a důvěru mému velkému vzoru Janu Schmidovi. Bude to moje pátá režie Uhdeho, ale jak bude vypadat, ještě nevím.“

Režie: Juraj Nvota
Výprava: Tomáš Rusín
Kostýmy: Zuzana Štefunková-Rusínová
Hudba: Miloš Štědroň, Dominik Renč, Jan Bradáč
Předpokládaná premiéra: červen 2024

Jan Schmid

Rose-Marie aneb Jak neznáme Frimla

Alfons Mucha: Rudolf Friml

Jako hlavní titul výroční sezony 2023/24 plánujeme inscenaci o skladateli a virtuózním klavíristovi Rudolfu Frimlovi, jehož světový význam není u nás stále doceněn. Připomínat a objevovat budeme jeho dětství, jinošství a umělecké začátky jak v Praze, tak poté i ve světě, když v Evropě a také v Americe doprovázel světově známého houslového virtuosa Jana Kubelíka. A odhalovány budou i další zapomenuté události Frimlovy doby i jeho života.

Osou představení bude Frimlova proslulá opereta ROSE-MARIE s podtitulem Jak neznáme Frimla v kompozici Jana Schmida, se soustředěním právě na Frimlovy pražské začátky, na jeho ranou vážnou tvorbu, dokonce i na samotnou Prahu té doby a možná i okolní svět, což vše bude asociativně do průběhu operety vstupovat. Samotná Rose-Marie by měla fungovat spíš jako atraktivní zážitkový skelet. Tím vším si zároveň připomeneme, že Rudolf Friml, původem český skladatel, je dnes považován za zakladatele amerického hudebního divadla.

Režie: Jan Schmid
Výprava: Ondřej Zicha
Hudební adaptace a nastudování: Miroslav Kořínek, Dominik Renč
Předpokládaná premiéra: podzim 2024