Něco se chystá...

JAN WERICH

AŽ OPADÁ LISTÍ Z DUBU

První premiérou sezony 2022/23 bude inscenace pro děti Až opadá listí z dubu, pohádka vybraná z knihy Jana Wericha pro děti i velké „děti“ Fimfárum. Během příprav se počítá s přínosy a nápady jen několika obsazených herců, režijně vedených Janem Večeřou, který dopředu k inscenaci poznamenal: „U pohádek z Werichova Fimfára bychom mohli velebit všelicos: smysl pro jazyk, fantazii, lidskost, moudrost. Všechno jsou to věci velebené už mnohokrát a nikdy neuděláme chybu, když jim složíme hold znovu a při pokusu o jejich inscenování tyto složky neopomeneme a necháme je dýchat.“

Režie a úprava: Jan Večeřa
Výprava: Ondřej Zicha
Hudba: Jan Bradáč
Předpokládaná premiéra: prosinec 2022

Jan Schmid

Rose-Marie aneb Jak neznáme Frimla

Alfons Mucha: Rudolf Friml

Jako hlavní titul sezóny 2022/23 plánujeme inscenaci o skladateli a virtuózním klavíristovi Rudolfu Frimlovi, jehož světový význam není u nás stále doceněn. Připomínat a objevovat budeme jeho dětství, jinošství a umělecké začátky jak v Praze, tak poté i ve světě, když v Evropě a také v Americe doprovázel světově známého houslového virtuosa Jana Kubelíka. A odhalovány budou i další zapomenuté události Frimlovy doby i jeho života.

Osou představení bude Frimlova proslulá opereta ROSE-MARIE s podtitulem Jak neznáme Frimla v kompozici Jana Schmida, se soustředěním právě na Frimlovy pražské začátky, na jeho ranou vážnou tvorbu, dokonce i na samotnou Prahu té doby a možná i okolní svět, což vše bude asociativně do průběhu operety vstupovat. Samotná Rose-Marie by měla fungovat spíš jako atraktivní zážitkový skelet. Tím vším si zároveň připomeneme, že Rudolf Friml, původem český skladatel, je dnes považován za zakladatele amerického hudebního divadla.

Režie: Jan Schmid
Výprava: Ondřej Zicha
Hudební adaptace a nastudování: Miroslav Kořínek, Dominik Renč
Předpokládaná premiéra: leden 2023

JAROSLAV HAŠEK

OSUDY DOBRÉHO VOJÁKA ŠVEJKA

Dalším velkým titulem sezony 2022/23 budou Osudy dobrého vojáka Švejka od Jaroslava Haška s využitím dramatizace Romana Sikory a v režii Martina Tichého. Nebude to Švejk, který bývá většinou spojován s ilustracemi Josefa Lady, ale Švejk skutečně podle Haška, také ovšem na základě toho, kam se v současnosti posouvá česká otázka a jak si Švejka dnes umíme přečíst. Nových okolností a souvislostí na téma Švejk nabízí ovšem současnost samozřejmě více. V kontextu dneška je rovněž symbolické, že první náčrt románu napsal Jaroslav Hašek v Kyjevě během ruského zajetí. Navíc v roce 2023 uplyne 100 let od úmrtí Jaroslava Haška, jehož Švejk se stal nejpřekládanější českou knihou. Doma by se na něj proto nemělo zapomínat. Plánovanou premiérou se tak na jevišti Ypsilonky Švejk opět vrátí do Prahy.

Předpokládaná premiéra: červen 2023