Něco se chystá...

MARTIN TICHÝ, DANIEL PETR A KOL.

NENÍ HOUBA JAKO HOUBA
(kdo nevěří, tak je trouba)

Pod tímto názvem lze si představit ledacos, zvlášť když je to název pro divadelní představení. Člověk odjakživa neví, co ví, natož aby věděl, co doopravdy neví. Ale kdo ví? Když začneme houbami, možná se z nich cosi vyklube. Jsou přeci živé. Dopředu si však nepředstavujeme, že se z nich vyklubou kuřátka. Ačkoli i kuřátka jsou houby. Ovšem ne od slepice. I když možná se budeme divit. Zkrátka takový je širší název, který považujeme za závazný, a jsme zvědavi, jaký zázrak z toho houbám po dešti vyroste.

V tomto duchu se připravuje nová inscenace o houbách. Měla by působit jako docela žhavá kolektivní improvizace, která bude vycházet ze společného hloubání o houbách. Třeba v nich najdeme i mystérium života na zemi. Nechme se překvapit. Avšak docela živě si představujeme, že kdo se vydá do Ypsilonky na houby, určitě neodejde s prázdnou.


Režie: Martin Tichý
Předpokládaná premiéra: podzim 2023

Jan Schmid

Rose-Marie aneb Jak neznáme Frimla

Alfons Mucha: Rudolf Friml

Jako hlavní titul sezóny 2023/24 plánujeme inscenaci o skladateli a virtuózním klavíristovi Rudolfu Frimlovi, jehož světový význam není u nás stále doceněn. Připomínat a objevovat budeme jeho dětství, jinošství a umělecké začátky jak v Praze, tak poté i ve světě, když v Evropě a také v Americe doprovázel světově známého houslového virtuosa Jana Kubelíka. A odhalovány budou i další zapomenuté události Frimlovy doby i jeho života.

Osou představení bude Frimlova proslulá opereta ROSE-MARIE s podtitulem Jak neznáme Frimla v kompozici Jana Schmida, se soustředěním právě na Frimlovy pražské začátky, na jeho ranou vážnou tvorbu, dokonce i na samotnou Prahu té doby a možná i okolní svět, což vše bude asociativně do průběhu operety vstupovat. Samotná Rose-Marie by měla fungovat spíš jako atraktivní zážitkový skelet. Tím vším si zároveň připomeneme, že Rudolf Friml, původem český skladatel, je dnes považován za zakladatele amerického hudebního divadla.

Režie: Jan Schmid
Výprava: Ondřej Zicha
Hudební adaptace a nastudování: Miroslav Kořínek, Dominik Renč
Předpokládaná premiéra: prosinec 2023