herec

Jan Jiráň

Jan Jiráň se narodil v Praze. Je hudebníkem a hercem, členem Ypsilonky je od roku 1987. Je autorem hudby k inscenacím Bůh, Správce, Sebevrah, Romeo dnes večer, Julie, Tři mušketýři, Nadsamec Jarry. Hrál např. v inscenacích Bůh (Osud), Sebevrah (Muž s rakví, Stařena), Amerika (Muž), Horké to někdo rád (Rosella), Mozart v Praze (Mozart), Žert, satira, ironie a hlubší význam (Baron z Valetic), Srdce (Otec Nobis), Vše pro firmu (R. A. Jiráň, Pšáda), Tři mušketýři jdou (Kapitán de Tréville), Kometa Hanzelínova (MUDr. Zdeněk Mařík), Vdovou proti své vůli (Everest, malíř), Nový bleší cirkus (Vztažný, učitelskej) Prodaná nevěsta (Krušina), Svatá rodina, (Muž vyšetřovatel, Synáček), Praha stověžatá (Svatý Václav, Arnošt z Pardubic, Tycho Brahe), Faust a Markétka (Valentin, Ludwig Spohr), Muž na větvi (Kunsthistorik).

Výrazně se uplatňuje v ypsilonských improvizacích, dříve např. Takzvané večery na přidanou, Večery pod lampou, v současnosti např. Vánoční večery, Pánská šatna. V minulosti se podílel na významných česko-kanadských projektech ve spolupráci s Janem Schmidem (Muž a žena, Já a ostatní, Mýty, které nás spojují a Umění žít) a na dalších zahraničních workshopech. V nynější době účinkuje v inscenacích Rusalka nejen podle Dvořáka (Lovec), Babička se vrací (Mlynář), Sežeňte Mozarta! (Mozart), Swing se vrací neboli O štěstí (Diego), Spálená 16 (Pan Ypsilon).

Vedle působení v Ypsilonu se programově věnuje realizaci audioknih a CD, oceněny byly např. tituly Medvídek Pú, Kocourek Modroočko, Babička. Autorsky a režijně uskutečnil projekt Nebojte se klasiky určený pro mládež k seznámení s operou. Producentsky se také podílel na vydání několika desek Studia Ypsilon (LP Crazy Ypsilon, CD Mozart v Praze, CD Ypsilonské baroko). V roce 2016 získal cenu za podporu a rozvoj audioknih v České republice.