Když se nebe a peklo pletou do lásky, může z toho být Faust. Charles Gounod, Jan Schmid a kol. Archiv

Když se nebe a peklo pletou do lásky, může z toho být Faust. Když to okořeníme a přimícháme k tomu starou dobrou Gounodovu hudbu, je z toho opera Faust, ale když to celé spatříte v našem divadle, tak je z toho ypsilonský Faust na druhou, v němž v prostopášném posunu proběhne i život skladatele Gounoda, včetně jeho lásek, žen a hudby. Jestliže svět je divadlem, do jaké míry je v něm člověk loutkou?

Recenze a ohlasy diváků

„Originální faustiáda vystavěná na neustálé konfrontaci všeho se vším, včetně zpochybňování jistot, které nám zbyly. Návrat ke kořenům staré dobré Ypsilonky. (…) Text Jana Schmida ale není kompilát, je to originální koláž, která se vyjadřuje k současnosti. (…) Nebyla by to Ypsilonka, kdyby do dění na jevišti nezapracovala právě neprávem opomíjenou Gounodovu operu Faust a Markétka. To, co Miroslav Kořínek vykouzlil pro hudební podklad inscenace, mi přišlo geniální (včetně odskoků ke swingovkám, dokonce i jednomu muzikálu, tak, že vám to přijde vlastně logické). Skvěle do jednotlivých obrazů zapadá operní pěvec Roman Janál.“ (Michal Novák, i-divadlo.cz 24. 4. 2009)


„Dne 9. 6. 2016 jsem ve Vašem divadle shlédla představení Faust a Markétka. Chtěla bych touto cestou poděkovat za krásný zážitek a vyjádřit obdiv nad naprostou profesionalitou všech účinkujících. Především bych chtěla vyzdvihnout perfektní pěvecký výkon p. Janála. Díky za krásný zážitek.“ (Renata P.,10. června 2016)


„(…) divadelní představení Fausta a Markétky bylo famózní (!), a velice jsme si ho užili. Nevím si víc vynachválit zpěv p. Janála, výkony všech herců, komorní atmosféru divadla, děj přetkaný tak širokým pásmem skvělého humoru, spontánnosti, hudby a volných asociací. Někdy jsem měl pocit, jako kdybych se díval do okna mé dost podobné mysle. Určitě vezmu rád brzy své přátele na některé z vašich představení (…).“ (Roland R., 21. září 2018)


Plakát k představení Faust a Markétka

  • Režie: Jan Schmid
  • Dramaturgie: Jaroslav Etlík
  • Výprava: Jaroslav Malina
  • Hudební nastudování: Miroslav Kořínek
  • Hrají: Martin Dejdar, Markéta Plánková, Roman Janál, Martin Bohadlo, Arnošt Goldflam, Martin Janouš, Jan Jiráň, Miroslav Kořínek, Jaroslava Kretschmerová, Lenka Šebek Loubalová, Jan Noha, Lenka Novotná, Jan Večeřa, Barbora Skočdopolová, Dominik Renč, Jan Bradáč, Daniel Šváb, Petr Vacek a Petr Vršek
  • Premiéra: 17. dubna 2009
  • Délka představení: 2 hodiny
Divadlo Tisková zpráva YouTube