Kultovní inscenace, obraz české povahy. Jan Schmid Archiv

Obraz české povahy. Inscenace je zobrazením podstatných událostí, které se během staletí odehrály na území našeho hlavního města, počínaje prvními Přemyslovci, přes dobu Karla IV., husitství, éru Rudolfa II. a dále přes dobu národního obrození až po nejžhavější současnost. Důležitou složkou inscenace jsou osobité interpretace řady hudebních děl, ať už středověkých, renesančních, či barokních nebo klasických operních árií z teď už předminulého XIX. i z právě uplynulého XX. století.

Recenze a ohlasy diváků

„Je lákavé postupovat s Ypsilonkou po proudu času, který odměřuje jediná jistota, co tady máme, to jest „že nám tady teče Vltava“. Magické horologium jako by zůstalo jen nadstavbovým prvkem, čas v divadelní fantazii nabývá neurčitosti, zvláště v té, kterou vytváří Miroslav Kořínek. Leitmotivem inscenace totiž jsou nádherné tóny Smetanovy Vltavy, zahrané herci s minimem nástrojů málem až dojemně. Bezprostřední akustický vjem je neustále konfrontován s vizualizovaným časem (nádhernou replikou staroměstského orloje), až to vytváří nosné i vzrušující napětí této hry s asociacemi.“ (Michal Novák, i-divadlo.cz 22. 6. 2001)


„Viděla jsem již po několikáté „Prahu Stověžatou". Úžasné představení. V další sezóně si ji nenechám ujít.“ (Monika L., 31. května 2018)


„Děkuji za představení Praha stověžatá. Už dlouho jsem smíchy nebrečela. Byli jsme s manželem v Ypsilonce poprvé a určitě ne naposledy. Jste skvělí. Díky.“ (Renata Z., 13. června 2017)


„Dnes… vlastně už včera, Praha stověžatá. Opět nádherný zážitek a nezapomenutelné výkony a jako bonus velmi přátelský kolektiv lidiček. Prostě super divadlo, které bych doporučil každému. (…)“ (Jan Z., 13. září 2016)


„Perfektní, moje nejoblíbenější :-) Díky NEJEN Jirkovi Lábusovi za kvalitní dávku humoru (Praha stověžatá a Prodaná nevěsta).“ (Jana A., 7. prosince 2014)


„Poprvé jsem byla v Ypsilonce letos, nedávno, na představení Praha stověžatá. Od začátku představení jsem čím dál víc obdivovala paní Synkovou, její energii, nasazení, je velmi příjemné vidět ženu – komičku její úrovně (…). Jistě se ještě přijdu do Ypsilonky pobavit. Díky.“ (Helena O., 11/2005)


Plakát k představení Praha stověžatá

  • Režie: Jan Schmid
  • Dramaturgie: Jaroslav Etlík
  • Výprava: Miroslav Melena
  • Hudba: Miroslav Kořínek, Jiří Schmitzer, Marek Eben a další
  • Hrají a zpívají: Jiří Lábus, Jana Synková, Marek Eben, Petr Vacek, Jiří Korn, Martin Dejdar, Jaroslava Kretschmerová, Jan Jiráň, Roman Mrázik, Miroslav Kořínek, Martin Janouš, Renata Rychlá, Daniel Šváb, Markéta Plánková a Petr Vršek
  • Premiéra: 12. května 2000
  • Délka představení: 2 hodiny 30 minut
Divadlo YouTube

Ilustrace