herec

Jan Večeřa

Jan Večeřa se narodil v Brně. Studium na Katedře autorské tvorby na DAMU dokončil v roce 2016. Jeho školní prací byla např. parafráze slavného Rostandova dramatu Dohráno, Cyrano! Členem Studia Ypsilon se stal ještě v době studií.

V Ypsilonu hrál v inscenacích TGM aneb Masaryk mezi minulostí a dneškem (Herbert Masaryk), Faust a Markétka (Peklo), výrazně se také podílel na improvizačním večeru Šlapeme zelí neboli Budeme vařit a vyblbneme se.

V současnosti účinkuje v představeních Swing se vrací neboli O štěstí (Humus), Varieté Freda A. aneb Chytání větru (Archivář Večeřa, Jerome Kern), Kostky jsou vrženy aneb Don Juan a hlavně Pocta Jaroslavu Ježkovi (Guvernér), Jezinky a bezinky (Dr. Einstein), Utíkejte, slečno Nituš! (Ředitel divadla, Schovanka), Spálená 16 (Adolf Hoffmeister, Karel Purkyně, Otec Werich), Národní tragédie aneb Překrásný nadhasič pražský (2. Pepek), Sen noci svatojánské, jak se nám zdá (Miky Šroubek, Pyramus), Černá voda a Komedianti (Večeřovský, herec).

V rámci malé studiové řady je autorsky, režijně i herecky spojen s inscenacemi Deník aneb Ropuchant je v pohodě, Klub lhářů pana E., či s dalšími tituly pro menší děti Až opadá listí z dubu, Vosička anebo Škola Ypsilon, původně on-linový projekt z doby jarního lockdownu 2020, po čase proměněný v běžné repertoárové představení.