herec

Jan Večeřa

Jan Večeřa se narodil v Brně. Studium na Katedře autorské tvorby na DAMU dokončil v roce 2016. Jeho školní prací byla např. parafráze slavného Rostandova dramatu Dohráno, Cyrano! Členem Studia Ypsilon se stal ještě v době studií.

V Ypsilonu hrál v inscenacích TGM aneb Masaryk mezi minulostí a dneškem (Herbert Masaryk), Faust a Markétka (Peklo), výrazně se také podílel na improvizačním večeru Šlapeme zelí neboli Budeme vařit a vyblbneme se.

V současnosti účinkuje v představeních Swing se vrací neboli O štěstí (Humus), Varieté Freda A. aneb Chytání větru (Archivář Večeřa, Jerome Kern), Kostky jsou vrženy aneb Don Juan a hlavně Pocta Jaroslavu Ježkovi (Guvernér), Jezinky a bezinky (Dr. Einstein), Utíkejte, slečno Nituš! (Ředitel divadla, Schovanka), Spálená 16 (Adolf Hoffmeister, Karel Purkyně, Otec Werich), Národní tragédie aneb Překrásný nadhasič pražský (2. Pepek) a Sen noci svatojánské, jak se nám zdá (Miky Šroubek, Pyramus).

V rámci malé studiové řady je autorsky, režijně i herecky spojen s inscenacemi Deník aneb Ropuchant je v pohodě, Klub lhářů pana E., či s dalšími tituly pro menší děti Až opadá listí z dubu, Vosička anebo Škola Ypsilon, původně on-linový projekt z doby jarního lockdownu 2020, po čase proměněný v běžné repertoárové představení.