Prezident Osvoboditel poprvé na jevišti Ypsilonky! Jan Schmid, Jan Kolář Archiv

To tu ještě nebylo! Ironie, improvizace, originální muzika a plejáda hereckých hvězd! Masaryk známý i neznámý, nové pohledy, nová odhalení, nové souvislosti! Češi a Němci, Češi a Židé. Masaryk a Amerika, Masaryk a Svatý Václav, Masaryk a… ženy! Vždyť zabývat se T. G. M. umožňuje podívat se na nás samotné z různých stran, narážet na různé paradoxy našich dějin i naší povahy, ale také objevovat schopnost umět si udělat legraci ze sebe samých a nastavovat zrcadlo své vlastní nedostatečnosti.

Recenze

„(…) Milovníci Masarykova díla a jeho znalci ocení desítky vtipů postavených na jeho méně známých výrocích či skutcích i na ostatních historických reáliích – za všechny: Masaryk přiváží dárky, pro Čapka nachystal pravý kubánský R.U.M. A drsnější vtip spojený s Edvardem Benešem – když po první světové válce nabízí řešení sudetoněmecké otázky, uzemní ho přítomní s tím, že na tohle dojde řada později. (…) Právě v tomhle přístupu je síla představení: na jevišti ukotvení v období první republiky, s částí šíleného dvacátého století ještě před sebou, přitom s životní zkušeností, která už deset let vyvěrá ze století nového. Nezbývá než si dělat legraci z vlastních prezidentů a dějin. A tady takovou chytrou legraci dělat opravdu umějí.“ (Klára Kubíčková, idnes.cz, MF Dnes 18. června 2010)


Plakát k představení T. G. M. aneb Masaryk mezi minulostí a dneškem

  • Režie: Jan Schmid
  • Dramaturgie: Jaroslav Etlík
  • Výprava: Jaroslav Malina
  • Hudba: Martin Šmíd a Miroslav Kořínek
  • Hrají: Václav Helšus, Jana Synková, Petr Vacek, Petr Vršek, Braňo Holiček, Pavel Nový, Jan Přeučil, Jiří Štědroň, Kamila Kikinčuková, Renata Rychlá, Roman Mrázik, Jan Večeřa, Martin Janouš, Daniel Šváb, Barbora Skočdopolová, Martin Bohadlo, Dominik Renč, Martin Šmíd, Jan Švamberg, Jakub Schmid, Štefan Čulík nebo Adam Hluštík a Josef Bánovec
  • Premiéra: 11. června 2010
  • Délka představení: 2 hodiny 30 minut
Divadlo Tisková zpráva

TGM