(variace na téma) Franz Kafka, Arnošt Goldflam Malá scéna

Řehoř Samsa pracoval, živil rodiče a sestru a jednoho dne už ho to přestalo bavit. Franz Kafka ho proměnil v brouka, nepotřebný hmyz, ale my jsme to zpracovali trochu jinak, po svém, ovšem v úctě a s láskou! A také s písněmi a několika pohybovými kreacemi. Nechte se překvapit, určitě se pobavíte a třeba vám bude i trošku smutno. Ovšem pozor! O brouka překvapivě nepřijdete!

Recenze a ohlasy diváků

„Arnošt Goldflam na malé scéně Ypsilonky vytvořil inscenaci, která úspěšně navazuje na tradici kafkovských inscenací v tomto divadle. Objevné není ani tak to, že „brouky“ jsou všichni, jen ne Řehoř Samsa, jako transponování této kafkárny do grotesky. Pocit hlavního hrdiny v ní velmi souzní s těmi našimi, vždyť poměřování výkonností je pro kdekoho až jakýsi druh teroru. Téma umocňuje všudypřítomná nadsázka, jež v duchu ypsilonské poetiky přispívá k rozehrání jiného pohledu na „existenciálního“ Kafku. To ostatně je zásluhou i přidaných písní, které korespondují s tématem, jsou to písně „k věci“.“ (Michal Novák, i-divadlo, 14. června 2015)


„Nezvykle civilní pojetí hře překvapivě sedí. Expresivní popis proměny Řehoře Samsy v brouka, jeho pohyb po pokoji, nechuť k jídlu a postupné chřadnutí patří k nejvíce fascinujícím momentům Kafkovy slavné novely. Arnošt Goldflam se však při své druhé inscenaci téže látky rozhodl tento divadelně atraktivní prvek úplně vypustit. Kafkovu Proměnu totiž poctivě vyložil jako metaforu člověka unaveného prací, rodinou, neměnným společenským koloběhem. (…) Navenek se může zdát, že se civilním pojetím drží příliš při zemi, ale právě díky tomu dává vyniknout Kafkově jednoduché, ale výmluvně nadčasové myšlence.“ (Tomáš Šťástka, MF Dnes, 24. června 2015)


„Až na výjimky, které bychom na prstech jedné ruky spočítali, snaží se autoři divadelních adaptací Proměny Franze Kafky – většinou ve spolupráci s nějakým výtvarníkem – domyslet metamorfózu úředníka Řehoře Samsy v odporného brouka. Arnošt Goldflam v pražském Studiu Ypsilon se zařadil k těm nemnoha, kteří se nebojí vydat jinou cestou.“ (J. P. Kříž, Právo, 14. srpna 2015)


"Představení jsme sledovali s manželem s velkým zaujetím. Chválíme za batoh v podobě brouka a všudypřítomná jablka…
Kafkovu Proměnu známe, Goldflamovu variaci jsme neznali. Je zároveň aktuální i pořád nadčasová. Klade tytéž otázky jako za i ze života F. Kafky… Výkony všech herců jsou skvělé, podtrháváme všech! Vtipně vyřešená scéna a kulisy, i chytlavá hudba a nápadité světlo. Kostýmy na jedničku včetně rekvizit! Nádherný večer plný otázek nejen po smyslu života… " (Marie a Josef Roubíčkovi, 30. září 2022)


Audiopozvánka

Plakát k představení Proměna aneb Řehoř už toho má dost

  • Režie: Arnošt Goldflam
  • Hudba a hudební adaptace: Mario Buzzi
  • Výprava: Petra Goldflamová Štětinová
  • Dramaturgie: Jaroslav Etlík
  • Hrají: Petr Vršek, Jaroslava Kretschmerová, Oldřich Navrátil, Paulína Labudová nebo Anna Kotlíková, Daniel Šváb, Barbora Skočdopolová, Kryštof Mende, Martin Bohadlo a Jiřina Vacková
  • Premiéry: 5. a 7. června 2015
  • Délka představení: 1 hodina 20 minut (bez pauzy)
Malá scéna Tisková zpráva

Proměna