Arnošt Goldflam

Arnošt Goldflam, český herec, dramatik, režisér a pedagog, se narodil v Brně, kde v roce 1977 absolvoval studium režie na JAMU. Během studií režíroval i hrál, po absolutoriu krátce působil v satirickém divadle Večerní Brno. V letech 1978–1993 působil v Hanáckém divadle (Prostějov), po přestěhování do Brna nazvaném HaDivadlo. Na profilování poetiky tohoto divadla se významně podílel jako režisér, herec i autor. V současné době působí jako režisér na volné noze, píše divadelní hry, vyučuje na JAMU a příležitostně také hraje. Objevil se v mnoha filmech a seriálech, např. Tisícročná včela, Četnické humoresky, Něžný barbar, Fany, Sjezd abiturientů, Blízko nebe, Bazén, Otesánek, Dědictví aneb Kurvahošigutntag, Nuda v Brně ad.

Je autorem více než padesáti her a dramatizací. Mezi jeho nejznámější divadelní texty patří např. Biletářka, Dámská šatna, Doma u Hitlerů, Horror, Já je nikdo jiný, Písek, Ředitelská lóže, Sladký Teresienstadt ad. Své texty často také režíruje. Podle statistiky Divadelního ústavu je Arnošt Goldflam nejhranějším současným českým dramatikem.

Ve Studiu Ypsilon poprvé režíroval už v roce 1986 Dostojevského Krokodýla, po kterém následovalo De Amicisovo Srdce (1997). V současnosti jsou na repertoáru jeho inscenace Babička se vrací (2010), Vratká prkna (2011), Proměna aneb Řehoř už toho má dost (2015) a Let do nebe aneb Fata morgana (2022).

V podcastu Ypsilonka se ptá zavzpomínal na začátky spolupráce s Ypsilonkou takto: „Ono to bylo tak, že když jsem byl ještě v HaDivadle, tak jsme hrávali v Praze Na Chmelnici a chodilo tam hodně lidí, hodně známých, bylo tam hodně plno a chodil tam taky Honza Schmid se Zdeňkem Hořínkem. A oni viděli nějaké představení, které se jim zamlouvalo, a protože Honza občas bral do Ypsilonky hosty, tak mě oslovil, jestli bych tady nechtěl něco dělat. A já jsem samozřejmě byl nadšen, protože Ypsilonka bylo jedno z divadel, ke kterým člověk jako mladý vzhlížel, a tak jsem řekl, že ano. No a od té doby jednou za čas tady hostuju.“

V Ypsilonce také hraje, donedávna ve Faustovi a Markétce (Nebe), v současnosti ve Spálené 16 (Samuel).

Ypsilonka se ptá: Tentokrát Arnošta Goldflama

Ypsilonka se ptá: Tentokrát Arnošta Goldflama (podruhé)

▶️ PODCAST(Y) jsou vám k dispozici ZDE a na aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.