režisér a herec

Arnošt Goldflam

Arnošt Goldflam, český herec, dramatik, režisér a pedagog se narodil 22. září 1946 v Brně. V roce 1977 absolvoval studium režie na JAMU v Brně. Během studií režíroval i hrál, po absolutoriu krátce působil v satirickém divadle Večerní Brno. V letech 1978–1993 působil v Hanáckém divadle (Prostějov), po přestěhování do Brna nazvaném HaDivadlo. Na profilování poetiky tohoto divadla se významně podílel jako režisér, herec i autor. V současné době působí jako režisér (na volné noze) v divadlech v Praze (Studio Ypsilon, Divadlo v Dlouhé, Dejvické divadlo) a Hradci Králové (Klicperovo divadlo), píše divadelní hry, vyučuje na JAMU a příležitostně hraje ve filmu. Objevil se v mnoha filmech a seriálech: Tisícročná včela, Četnické humoresky, Něžný barbar, Fany, Sjezd abiturientů, Blízko nebe, Bazén, Otesánek, Dědictví aneb Kurvahošigutntag, Nuda v Brně

Goldflam je autorem více než padesáti her a dramatizací. Jeho hry lze rozdělit do dvou skupin: v první sleduje (neiluzivně) téma střetu generací a snaží se o zachycení „dějin duše“, v druhé si všímá banálních životních situací a ty zveličuje a dovádí do krajních poloh. Je pro něj charakteristický smysl pro groteskní realismus i satirickou nadsázku. Mezi jeho nejznámější divadelní texty patří: Biletářka, Dámská šatna, Doma u Hitlerů, Horror, Já je někdo jiný, Návrat ztraceného syna, Písek, Pohádky pro zlobivé děti, Ředitelská lóže a další. Své (i cizí texty) často režíruje. Z posledních premiér připomeňme hru T. Bernharda Německý oběd (č. prem. 23. 10. 2009, ND Brno). Podle statistiky Divadelního ústavu je Arnošt Goldflam nejhranějším současným českým dramatikem!

Posuďte sami, hry nebo dramatizace Arnošta Goldflama najdeme v repertoáru řady stálých scén i amatérských souborů. Jednou z posledních mimopražských premiér je Agatománie v Uherském Hradišti (premiéra 5. 9. 2009). Studio DVA uvedlo v létě s úspěchem hru Dámská šatna, Městská divadla pražská v říjnu 2008 dramatizaci Zlatých úhořů Oty Pavla, v Divadle v Řeznické se stále hraje Ředitelská lóže či úspěšná hra Ženy a panenky, uvedená v Praze, v Hradci Králové i Olomouci. V Ypsilonce Goldflam režíruje hry Babička se vrací, Proměna aneb Řehoř už toho má dost, Vratká prkna a Let do nebe aneb Fata morgana, donedávna hrál ve Faustovi a Markétce (Nebe), v současnosti hraje ve Spálené 16 (Samuel).

V Divadle v Dlouhé měla premiéru série aktovek Doma u Hitlerů (prem. 4. 12. 2009). Jde také o velmi úspěšný text – nápadité scénické čtení proběhlo v divadle Kolowrat, hra měla premiéru v HaDivadle 10. 11. 2008 a uvedlo ji i MD Olomouc (prem. 19. 11. 2008).

Ypsilonka se ptá: Tentokrát Arnošta Goldflama

▶️ PODCAST(Y) jsou vám k dispozici ZDE a na aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.