Studio Ypsilon si připomíná letos 55 let existence divadla v roce, kdy celoevropský svátek divadel připadá na významné datum našich dějin 17. listopadu a navíc také všichni oslavují 100 let od vzniku Československé republiky. Všechna tři témata se proto přímo i různými odbočkami projeví v letošním programu tradiční pražské scény při Noci divadel.

I v letošním roce se Studio Ypsilon zapojí do celoevropského svátku Noc divadel. V sobotu 17. listopadu zahájí v 18.00 hodin první ze čtyř prohlídek zákulisí s doprovodným hudebně-tanečním programem a povídáním na velké i malé scéně. Pro zájemce bude také otevřen prostor pasáže a kavárny, kde bude umístěný fotokoutek.

Oblíbené prohlídky zákulisí letos soubor doprovodí písničkami z projektu Říjen 1918 – Den po dni, ke kterému byl prof. Jan Schmid přizván Obecním domem u příležitosti 100. výročí založení republiky. Pokud diváci neviděli na ČT art živý televizní přenos v den výročí, mají nyní šanci vidět alespoň střípky a zaslechnout některé písničky i v rámci celoevropského divadelního veselí. Dále zazní písničky ze tří zatím nejnovějších inscenací posledních sezony společně tvořící rozverný triptych: Swing se vrací neboli O štěstí, Varieté Freda A. aneb Chytání větru a Kostky jsou vrženy aneb Don Juan a hlavně pocta Jaroslavu Ježkovi, které sklidily úspěch už v září při slavnostním zahájení letošní sezony v pasáži Olympic.

Divadlo představí už možná také něco málo k připravované nejnovější inscenaci textu Lubomíra Feldeka (s hudbou Florimonda Hervé) Utíkejte, slečno Nituš! v režii slovenského režiséra Petera Oravce (premiéra 18. ledna 2019). „Diváci sa môžu na velmi vtipný príbeh o hladaní ludské identity a o dvojpólovosti identit, ktoré se v človeku striedajú. Môžú sa těšit na skvelú hudbu, protože Hervého Mam´zelle Nitouche, teda ta pôvodná opereta, podle ktorej vznikl text Ľubomíra Feldeka, patrí k tomu najlepšiemu, čo kdy v operetnom žánri kdy vobec bolo. A tie piesne sú skvelé, ľahko zapamätatelné, sú to totiž také velké evergreeny. (…) Tak isto budú diváci moct vidiet v podstate zákulisie divadla, lebo je to postavené na principe divadla na divadle, a to myslím, že je pre divákov vždy aktraktívne,“ vysvětluje záměr inscenace režisér Oravec. Ypsilonka tak podpoří československou spolupráci v tomto významném roce, jako tomu bylo v tomto divadle ostatně vždy (například režie Milana Lasici či Juraje Nvoty).

Noc divadel 2018 se v Ypsilonce ponese v duchu swingu, výročí republiky i slovenské režie Nitušky

Krátké zastavení je potom plánováno i na Malé scéně, kde se bude hudbařit. Mladý tým tvůrců představí nový projekt určený pro mladého diváka (ale rozhodně nejen pro něj) Hudbajky aneb Skrytý život nástrojů. Celý program se navíc bude konat v obnovených prostorách, které spolu s částmi divadelní techniky prošly po mnoha letech potřebnou revitalizací.

Návštěvníci nahlédnou „pod pokličku“ fungování divadla i čerstvých a neopakovatelných novinek z různých oblastí celého provozu divadelního organizmu a k lístku za symbolickou cenu 20,– Kč obdrží jako dárek u příležitosti pětapadesátin Ypsilonky u vstupu malou pozornost. Délka trvání jednoho prohlídkového bloku bývá kolem 40 až 45 minut a během nich se do divadelních zákoutí, kam běžně není možný přístup, podívá kolem 150 návštěvníků. Kapacita je omezena s ohledem na bezpečnost při procházení menších prostor. Rezervace míst je možná online nebo na pokladně divadla od 1. listopadu 2018. V současné době je na všechny prohlídkové bloky vyprodáno.

Další část programu se bude odehrávat v prostoru pasáže, divadelního klubu a pokladny, který divadlo otevře stejně jako vloni pro všechny, kteří půjdou třeba jen okolo, budou se chtít zastavit a něco se o Y dozvědět.

V kavárně bude umístěný fotokoutek, ve kterém se budou zájemci moci vyfotit v kostýmu Kecala z Prodané nevěsty, ta totiž oslavila v říjnu 450. reprízu. Celý večer se bude také v podkresu dění promítat. Otevírací doba kavárny se bude řídit dle průběhu programu. Po celou dobu konání programu je samozřejmě také otevřená pokladna divadla (17.00–22.00 hodin).

foto © Studio Ypsilon