Pražská Ypsilonka připravuje poslední premiéru stávající sezony 2017/2018. V pátek 20. dubna a v úterý 24. dubna uvede od 19.30 hodin premiéry komedie Josepha Kesselringa Jezinky a bezinky v režii Jana Schmida. V hlavních rolích pohostinných tetiček Brewsterových se diváci setkají se Zuzanou Kronerovou a Janou Synkovou.

Po řadě hudebně-tanečních titulů Ypsilonka uvede v jarní části letošní sezony po čase inscenaci postavenou více na textu hry, a to inscenaci dnes už klasické černé detektivní komedie Josepha Kesselringa Jezinky a bezinky v režii Jana Schmida. Žánrově jde o černou komedii, jejíž děj se odehrává v Americe třicátých let ve vile viktoriánského stylu, v níž vládnou dvě milé, pohostinné staré dámy. Životním posláním sester Brewsterových (Zuzana Kronerová, Jana Synková) je konat dobro – ovšem pouze podle jejich vlastních představ. Situaci v domě plném mrtvol, což už samo o sobě je skvělou nadsázkou a parodií takzvaných hrůzostrašných hororových příběhů, ještě zkomplikuje příchod opravdového zločince se zřejmými sadistickými sklony. Chvíle napětí se střídají se sekvencemi milého, byť poněkud černého, humoru. „Kesselringův text svou hravostí i způsobem humoru báječně koresponduje s principy, které jsou některými svými aspekty, především co se týče nadsázky a nadhledu, příznačné i pro poetiku našeho divadla,“ uvádí dramaturg Jaroslav Etlík.

Komedie Jezinky a bezinky je označovaná za jednu z nejlepších divadelních komedií a přesto, že byla napsaná v roce 1939 a premiéra se konala v roce 1941 na Broadway (celkem se zde odehrálo 1444 repríz), je stále aktuální. „Pro mě je především o bourání klišé a mýtů, je to sice černá komedie, ale autor si tropí žerty i z divadelních kritiků, z politiků, z policie, prostě nenechá na nikom nit suchou,“ uvedla představitelka Abby Brewsterové Zuzana Kronerová.

Spojení jejího jména s Ypsilonkou přitom není záležitostí až této inscenace: „Sleduju a obdivuju Ypsilonku už strašně moc let, chodila jsem na ni vždycky vášnivě ráda. Pamatuju i ta nádherná představení jako byl Michelangelo nebo Makbeth. Těším se, že se zase někdy podívám na Prodanou nevěstu, kterou jsem kdysi viděla úplně novou. Ještě jsem nadšená, že se pořád hraje Svatá rodina v režii mého kolegy Juraje Nvoty. A taky jsem viděla premiéru inscenace Kostky jsou vrženy,“ dodala. Kromě toho se v inscenaci potkává s hereckým kolegou Pavlem Novým (pastor dr. Harper), se kterým získali letošní ocenění Český lev za ztvárnění hlavní role ve filmu Bohdana Slámy Bába z ledu.

Jezinkovská vzpomínka Jana Schmida

Jezinky a bezinky Josepha Kesselringa jsem viděl několikrát už za svých studií, jenom si přesně nepamatuji, jestli to bylo ještě v Divadle satiry, anebo až když bylo přejmenováno na ABC. Asi to bylo ABC. (Premiéra se konala v roce 1958.) Představení mě zaujalo pro všechny své vzrušivě energizující nesouřadnosti. Působilo zcela autenticky, přestože režii nemělo kdovíjakou, ale nějaká nečekaná náhoda způsobila, že mi zaimponovalo jako jedno zde z nejsvobodnějších. Existovalo jakoby samo o sobě, s přesahem nad dobou, kterou jsme žili. (…) a také v tom, že bychom si víc měli dělat, co nás baví a co skutečně chceme. A nebát se. (…) v celku jsem měl ze všech výkonů pocit nadhledu i vědomí svobody možností.

(…) Vždy jsem si přitom říkal, že bych chtěl tento titul někdy také dělat, trošku ho pojímat jako nějakého Shakespeara a občas jím nechat procházet například Armádu spásy s jejími některými pokleslými evergreeny či tradicionály, sborově zpívanými i s kapelou. Tuto myšlenku jsme u nás v Ypsilonce začali nakonec rozvíjet při zkouškách až nyní, po té, co jsem tuto historii začal přítomným vyprávět. (…)

V minulosti, vždy po několika letech mě znovu napadalo, že bychom Jezinky a bezinky měli mít také na repertoáru, už kvůli těm lákavým nesouřadnostem, a kupodivu pokaždé jsem si představoval, že by tu drsnější sestru z obou milosrdných v rodině, Abby, měla hrát Zuzana Kronerová.

Z programu k inscenaci

Jedna z nejlepších divadelních komedií Jezinky a bezinky se objeví na jevišti Ypsilonu

Výhled do sezony 2018 / 2019

V průběhu nové sezony divadlo oslaví 55. výročí své úspěšné existence. U příležitosti předchozích narozenin, tedy těch padesátých, byla vydána v Nakladatelství Studia Ypsilon obsáhlá publikace nazvaná Cesta Ypsilon shrnující všechny inscenace, které ve Studiu Ypsilon vznikly, od jeho počátků až do roku 2014. Také proto, že divadlo je stále živé a vytváří další a další inscenace, chceme připomenout alespoň některé z nich, zejména pak ty profilové, které vznikly v posledním pětiletí: Sežeňte Mozarta! – hudební kratochvíle kolem flétny, která je kouzelná, Proměna aneb Řehoř už toho má dost, Swing se vrací neboli O štěstí, Varieté Freda A. aneb Chytání větru, Kostky jsou vrženy aneb Don Juan a hlavně Pocta Jaroslavu Ježkovi.

K pětapadesátinám se budou konat na podzim 2018 další doprovodné akce, o kterých budeme ještě informovat.