100. repríza komedie Vratká prkna

V pondělí 20. března čeká pražskou Ypsilonku jubilejní stá repríza komedie Arnošta Goldflama Vratká prkna. V březnu se měla také konat stá repríza Goldflamovy inscenace Babička se vrací. Ta ovšem vzhledem ke změně v programu z důvodu onemocnění připadne až na 20. dubna. 

Kulaté reprízy doplní důležité události jarní části sezony 2016/2017, mezi něž patří připomenutí nedožitých osmdesátých narozenin dlouholetého kmenového scénografa Ypsilonu Miroslava Meleny. O této události více informuje Institut umění – Divadelní ústav.

Arnošt Goldflam je autorem téměř šedesáti her a dramatizací. Je pro něj charakteristický smysl pro groteskno i satirickou nadsázku. V Ypsilonce hostuje dlouhou dobu jako režisér a také hraje v adaptaci Gounodovy opery Faust a Markétka. Poprvé v tomto divadle inscenoval už v roce 1986 Dostojevského Krokodýla, tehdy ještě s dramaturgem Zdeňkem Hořínkem. „Pár let na to jsem připravil Srdce, celkem už jsem tady vlastně po šesté, jestli se nepletu. Občas hraju i ve Faustovi a Markétce, tak snad se dá říct, že bych se trošičku mohl považovat za domácího,“ směje se Goldflam.

Inscenace Vratká prkna měla premiéru 8. dubna 2011 a její autor ji popisuje jako trochu smutnou komedii z divadelního prostředí, která nahlíží na divadelní svět sebeironickým pohledem: „Chtěl jsem napsat hru grotesknější, trochu bizarnější – ale taky veselou a rozhodně ne bez lásky k divadlu a divadelníkům, byť, domnívám se, docela ironickou. Je to ovšem tak trochu pohled do maličko křivého zrcadla (…). Psal jsem vlastně tu hru pro Ypsilonku přímo a některé herce jsem měl přímo před očima, myslel jsem si na ně. A zvlášť na Jirku Lábuse a Jarku Kretschmerovou a jsem rád, že se mnou do toho zkoušení šli,“ řekl k přípravám tehdejší novinky Goldflam.

Divadelní prostředí není ale limitujícím tématem a inscenace má stále co říct i k fungování dnešního světa a lidských vztahů v něm: Vratká prkna jsou svět v malém. Svérázné naše životy a jejich proměnlivost a neuchopitelnost. Divadelníci, ale také lidé, kteří se chápou stébel lásky, pomíjivých dobrodružství, chvilkového uznání a vážnosti i ocenění. Jenomže divadelníci, herci, to ještě nic není, to jsou celkem klidní, v podstatě seriózní lidé, kteří se vlastně odreagují právě hraním. Daleko větší vášně zmítají například úřednictvem, praví démoni jsou v politice, v bankách, podnikají nebo někde pracují. Takže já, se svými Vratkými prkny, jsem chtěl ukázat obraz světa, lidí a jejich vztahů prostřednictvím divadla, jemně, s nadhledem, ironií, i s láskou,“ dodává k záměru inscenace Goldflam.

V dubnu bude titul úspěšně na repertoáru již šest let. V předních rolích hlavního vztahového trojúhelníku diváci vídají Jaroslavu Kretschmerovou, Petra Vrška a Jiřího Lábuse, který v inscenaci představuje herce zoufale toužícího po obdivu, kterého se mu nedostává, ať už ze strany manželky či kolegů: „Každý člověk je rád středem obdivu. Chvála potěší vždycky a herce zvlášť. Herectví je nesmírně náročná profese na nervy, a když se potom dostaví chvíle uznání, je to svým způsobem úleva a satisfakce. Má to ale jednu podmínku. Ten obdiv musí být upřímný,“ řekl ke své roli s nadhledem Lábus.

Arnošt Goldflam: VRATKÁ PRKNA

Groteska maličko zlá, ale snad ne bez lásky. Herecký svět i život zmenšené do divadelního vzorku, lehce ironický, ale i sebeironický pohled zvenku či zevnitř. Tak trochu smutná komedie z divadelního prostředí. Vždyť prkna, co znamenají svět, jsou občas nečekaně vratká. A přesto pořád lákavá… My divadelníci se proto musíme pochválit sami! A to taky občas děláme. Takže i Vy se pobavte, trochu ovšem škodolibě na náš účet. A až půjdete domů, pochvalte si svoje vlastní životy a buďte rádi! My Vám to přejeme, ale asi bychom měnit nechtěli. Možná.

 • Režie Arnošt Goldflam
 • Výprava Petra Goldflamová Štětinová
 • Hudba a hudební adaptace Milan Potoček
 • Dramaturgie Jaroslav Etlík

Osoby a obsazení

 • Herec – Radek Jiří Lábus
 • Manželka – Eva Jaroslava Kretschmerová
 • Herec 1 – Vlasta Petr Vršek
 • Režisér – Saša Daniel Šváb
 • Herečka 1 – Jaruška Lenka Šebek Loubalová
 • Inspicient – Milan Roman Mrázik
 • Herečka 2 – Liduška Barbora Skočdopolová
 • Bývalý technik – Vláďa Martin Bohadlo nebo Miroslav Chloupek

Premiéry: 8. a 10. dubna 2011
Nejbližší reprízy: 20. března 2017 v 19.30 hod. na Malé scéně pražského divadla Studia Ypsilon.

foto © Pavel Vácha