S lítostí informujeme…

S lítostí oznamujeme, že v neděli 23. září 2018 nás navždy opustil dlouholetý člen a všestranně nadaný a stálý spolupracovník našeho divadla, překladatel, textař a herec z rodu básníka S. K. Neumanna Julek Neumann.

Julek Neumann studoval herectví na DAMU a brzy po ukončení tohoto studia v roce 1975 se stal členem hereckého souboru Studia Ypsilon. Herecky debutoval v inscenaci Kovář Stelzig a od té doby hrál v mnoha dalších ypsilonských inscenacích, ztělesnil výraznou postavu v Macbethovi a také např. filozofa Diogena v Radzinského hře Divadlo za časů Nerona a Seneky. V osmdesátých letech z Československa emigroval do Velké Británie, kde se stal na dlouhou dobu redaktorem rozhlasové stanice BBC.

V devadesátých letech, krátce po návratu do vlasti, s Ypsilonkou začal znovu intenzívně spolupracovat. Objevil a přeložil pro divadlo např. Twainovu pozapomenutou divadelní hru Vdovou proti své vůli, podílel se na přípravě inscenace Muž na větvi, otextoval pro divadlo také několik písní, např. pro inscenace Hlava Medúzy a Pygmalion. K jeho významným ypsilonským rolím z poslední doby patří zejména postava Pekla ve Schmidově adaptaci Gounodovy opery Faust a Markétka. Julek Neumann byl nejenom vynikající překladatel výborný herec, ale především byl skvělý kolega a kamarád. Bude nám všem moc chybět.

Za celou Ypsilonku
Jan Schmid (ředitel) a Jaroslav Etlík (dramaturg)

Rozloučení s Julkem Neumannem se uskutečnilo v úterý 2. října 2018 v 11.00 hodin ve velké obřadní síni Krematoria Strašnice.


Současně se zármutkem přidáváme informaci, že rozloučení s dalším přítelem a spolupracovníkem Ypsilonu Milanem Šimáčkem se konalo v katedrále Sv. Víta na Pražském hradě ve středu 3. října 2018.