Ypsilonka ožije nočním životem při celoevropské Noci divadel

V sobotu 16. listopadu Ypsilonka a více než 80 divadelních souborů z celé České republiky ožijí nočním životem. Stěžejním programem ve Spálené ulici budou prohlídky divadla. První skupina navštíví zákulisí v 18.00 hodin.

„Konkrétně v Ypsilonce bude po celý večer přítomna většina členů uměleckého souboru. Na velkém sále bude zkoušení ypsilonských písniček a na malém se budou promítat ukázky z různých inscenací, televizních medailonů o Y apod. Organizovány budou po skupinkách prohlídky divadla s fundovanými a zábavnými průvodci,“ přibližuje večerní a noční dění v Ypsilonce Jan Schmid, ředitel Studia Ypsilon.

Program naplánovala Ypsilonka přibližně od 18.00 do 24.00 hodin. Vstupné bude stejně jako ve většině ostatních divadel zdarma. Stěžejní budou skupinové prohlídky s originálním výkladem a doprovodným programem vznikajícím „po ypsilonsku“ teď a tady v podobě ypsilonských písniček, projekce, výstavy plakátů či nákupu zvýhodněných vstupenek.

„Jak je Ypsilonce vlastní – část programu je předem připravena a část vznikne spontánně přímo na místě, jak to bývá při zkoušení inscenací. Z čeho máme velkou radost, je, že od začátku propagace Noci divadel se setkáváme s příznivým ohlasem zájemců a těšíme se, že se s nimi setkáme i v hledišti divadla při dalších večerních představení z ypsilonského repertoáru. Současně bych chtěla za celou Ypsilonku poděkovat Institutu umění – Divadelnímu ústavu za zmiňovanou propagaci Noci, stejně jako za záštitu celé akce a chuť ji organizovat,“ říká Aneta Filipová, PR Studia Ypsilon.

Ypsilonka nezapomene ani na ty, kteří se do Spálené ulice z časových, kapacitních či jiných důvodů nedostanou. „Vzhledem k tomu, že kapacita míst na jednotlivé prohlídky divadla je už více než plná, máme připravenou online reportáž a informace z aktuálního dění, díky nimž bude možné zjistit, zda se neuvolnila místa, nebo také, že je možné objednat vstupenky telefonicky a přitom na ně bude platit zvýhodnění, které jsme připravili jako dárek k prvnímu ročníku Noci divadel v ČR. A kdo ví, možná, že u telefonu bude sedět i někdo z ypsilonských herců či hereček,“ dodává Filipová.

Tím Ypsilonka s dárky nekončí, protože sama připomíná v minulé, této a bude i v příští sezoně své abrahámoviny, a proto budou 16. listopadu k dostání nové placky, plakáty a pohlednice z limitované edice vytvořené k 50. výročí Studia Ypsilon. Navíc sobotní nocí víkendový program v Ypsilonce nekončí. V neděli odpoledne startuje tradičně listopadový Festival CUTE dramatiky 2013, který nabídne úspěšné české současné inscenace mladých souborů a tvůrců (Cabaret Calembour, Studio Ypsilon/Ypsilon na druhou, Divadlo F. X. Šaldy Liberec či tme divadlo).

„Poprvé v České republice proběhne komponovaný večer European Theatre Night, který prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě vždy třetí listopadovou sobotu již od roku 2008. Tato noc otevřených divadel a výjimečných zážitků proběhne letos 16. listopadu 2013 v jedenácti evropských státech. Institut umění – Divadelní ústav se ujal koordinace prvního ročníku Noci divadel v České republice, a tak poprvé v letošním roce otevřou také česká divadla své prostory a během odpoledních, večerních a nočních hodin připraví pro diváky různorodý program: představení pro děti i pro dospělé, autorská čtení, workshopy a semináře, koncerty, projekce filmů a inscenací, prohlídky zákulisí a mnoho dalších nejen divadelních zážitků. Svou účast potvrdilo více než 80 divadel a souborů z celé České republiky,“ uvedla Eliška Míkovcová, koordinátorka projektu Noc divadel a PR manažerka IDU.