Praha, 19. listopadu 2019

56 let od založení divadla, 55 let od první inscenace. V aktuální sezóně 2019/2020 završuje Ypsilonka oslavu svého působení na české divadelní scéně. Při této příležitosti proběhne 26. listopadu Výroční improvizační večer a 10. prosince uvedeme premiéru nové inscenace Jana Schmida – Spálená 16.

Studio Ypsilon se záhy po svém založení stalo nedílnou součástí české divadelní kultury a historie. V průběhu let si zasloužilo přední místo mezi českými divadly, především díky své originální poetice a metodě kolektivní improvizace. Po sametové revoluci začala Ypsilonka dobývat i ostatní kontinenty a se svými inscenacemi projezdila doslova celý svět.

Velkou roli ve filozofii této výjimečné scény hraje také náhoda, která stála v šedesátých letech i u zrodu jejího jména: „Byl jsem v té době na vojně, takže první inscenace Encyklopedické heslo XX. století se začala zkoušet v kasárnách, ale už to bylo divadelní společenství, jež přesahovalo vojenský útvar především do Naivního divadla v Liberci k několika hercům a loutkohercům, výtvarníkům i hudebníkům. Encyklopedické heslo mělo premiéru v kinosále vojenského útvaru 3256 v Liberci a rázem bylo posláno na vojenský festival. Samotné divadlo zatím nemělo jméno, ale věděli jsme, že jsme studiem. Důstojník, který nás na festival doprovázel, tvrdil, že název mít musíme, takže pak do patřičné kolonky napsal X. Hned jsem se vzepřel, že takové divadlo poezie už existuje v Brně – tak tam napsal Y. Ypsilon. Studio Ypsilon. Takže náhoda podobná té, na kterou přišel kdysi Tristan Tzara, kdy se mu dostavilo pojmenování celého uměleckého hnutí dada,“ vysvětluje příběh její zakladatel Jan Schmid. Původně divadlo založil jako nezávislou experimentální skupinu a po celou dobu je jeho tvůrčí a hybnou silou.

Výroční improvizační večer a premiéra nové inscenace Spálená 16

Narozeninám Ypsilonu bude věnovaný speciální Výroční improvizační večer, který se uskuteční v úterý, 26. listopadu, od 19.30 ve velkém sále Studia Ypsilon. Večerem diváky provede nejen zakladatel prof. Jan Schmid, ale také dlouholetí členové divadla, Jan Jiráň a Petr Vacek, v doprovodu celého souboru a hostů. A jak je pro Ypsilonku typické, bude se především zpívat a improvizovat, ale také vzpomínat i hovořit o tom, čemu je divadlo otevřeno dál.

Ypsilonskému výročí je věnována také nová inscenace, která nese titul Spálená 16, což je zároveň adresa, na které Ypsilonka již po několik desetiletí sídlí. Autorem i režisérem je Jan Schmid a premiéra je naplánovaná na 10. prosince 2019. Diváci budou mít možnost projít se historií Spálené ulice od dob Karla IV. až po dnešek a dozvědět se, které významné osobnosti v průběhu staletí v ní žily a co se v ní událo.

Ypsilonka stále spojuje generace

Studio Ypsilon je od nepaměti divadlem s otevřeným myšlením a poetikou, které reflektuje minulost i současnost. Takové myšlení se promítá i ve složení hereckého souboru, kde vedle sebe na jevišti i v šatně existují a fungují ti, kteří jsou již po desetiletí neodmyslitelnou součástí herecké gardy, jako je Jana Synková, Jiří Lábus, Petr Vacek, Jan Jiráň a další, spolu s mladší hereckou generací, do které můžeme zařadit takové herce, jako jsou Petr Vršek, Jiřina Vacková, Bára Skočdopolová, Renata Rychlá, Lumíra Přichystalová, spolu s dalšími mladými hereckými kolegy.

Repertoár i hlediště divadla je tak stále otevřeno mladým i životem zkušeným, kteří zde mohou najít společnou řeč na téma hodnot, které nám dala naše bohatá minulost, a které si s sebou neseme do přítomnosti, jenž společně sdílíme a řešíme nejrůznější kulturně-společenské otázky.