Ypsilonka úspěšně uvedla v pátek 15. března od 19.30 hodin improvizační večer s názvem Šlapeme zelí neboli Budeme vařit a vyblbneme se. Tento antikabaret rozšířil řady „večerů,“ které jsou s touto scénou neodmyslitelně spjaté už od jejích počátků v šedesátých letech. Tradici dotváří i pozvaní hosté – tentokrát v březnu Ivan Mládek a 28. dubna Luděk Sobota.

Jak je v tomto divadle zvykem, jednou za čas se v dramaturgii objeví vhodný prostor pro uvedení improvizovaného představení. Legendární ypsilonské improvizační večery odstartoval už v šedesátých letech Takzvaný večer na přidanou a následovala další úspěšná představení jako Řeči, Večery pod lampou a další Večery na přidanou, jejichž hosty byli například Emil Zátopek, Miloš Kopecký, Miroslav Horníček, Josef Kemr, Václav Havel, Ivan Vyskočil, Milan Lasica, Stella Zázvorková a řada dalších významných jmen. Podle zakladatele a ředitele Ypsilonky Jana Schmida souvisely tyto improvizace vždy se svobodou: „Tato je plná legrace, tedy i smíchu a možná zdravé ironie. Takový smysl pro humor by měl prostupovat vše,“ uvádí. Například Vánoční večery jsou v adventním čase na repertoáru divadla dodnes, zpravidla jsou rychle vyprodané a jejich návštěva bývá zvykem mnoha rodin.

Charakter týmové improvizace s muzikou, tancem, vyprávěním, průvodci a dalšími protagonisty k poetice tohoto divadla zkrátka neodmyslitelně patří. Koncept představení pochází právě od Schmida, který se i nyní ujal režijního vedení antikabaretu Šlapeme zelí neboli Budeme vařit a vyblbneme se: „Spolu s pozvaným známým hostem si něco ukuchtíme, ale možná že i neukuchtíme, to vše záleží na rozvíjení jednotlivých představení. Co ale platí vždy, že večerem provází Janové – Večeřa a Onder – a vaří Petr Hojer. A co je důležité, že se vše odehraje pod heslem: Mít společnou radost,“ vysvětluje.

Šlapeme zelí neboli Budeme vařit a vyblbneme se

Všichni zúčastnění na jevišti (místy i včetně samotných diváků) nejenom opravdu šlapou zelí, vaří, nebo se na vaření podílí, ale aktivně se podílí i na dalším tvůrčím rozvíjení představení. Významným hostem, který v obecném nastavení dodává každému takovému večeru vlastní charakteristickou specifičnost, byl v březnu Ivan Mládek, v dubnu divadlo na scéně přivítá Luďka Sobotu. Červnový host je zatím v jednání.

První uvedení: 15. března 2019, nejbližší reprízy: 28. dubna, 11. června 2019.

Ještě zastavení u improvizace, její historie a současnosti v Ypsilonu

Tradice „volné improvizace, která je ovšem poněkud prokomponovaná,“ o níž mluví Jan Schmid, je v Ypsilonu od jejích počátků. Navíc ji Schmid označuje jako „rozhovor s přirozeným světem,“ a tudíž můžeme mluvit, stejně jako v případě celého divadla, které je na této myšlence postavené, o určitém nestárnutí. V tomto smyslu mimo jiné ve své zatím nejnovější knize Improvizace, náhoda a jiné vyhlídky vysvětluje, co platí i u nového antikabaretu: „V tomto případě je improvizace v podstatě předpřipravená, s půdorysem lehce prokomponovaným, ale s otevřenými možnostmi i koncem. Mám na mysli například inscenaci Pánská jízda, kterou jsem uvedl s dalšími spoluautory a herci, mezi nimiž byl právě třeba Luděk Sobota, ale i další (…). Zkoušet se moc nemuselo. (…) V dialogických hraných situacích záleželo na dohodnutém, nebo i nedohodnutém nápadu, také na způsobu, jak jeden druhého překvapit, což bylo nejzábavnější, ale přesto kontinuita se musela hlídat. Sám jsem byl prostředníkem, šlo o živou režii.“ 

Šlapeme zelí neboli Budeme vařit a vyblbneme se