Začalo to před více než rokem jako jeden z prvních online počinů „té doby“. Teď se Škola Ypsilon a její zábavné putování světem vyjmenovaných slov přesouvají na divadelní prkna, kde si dospělí i děti budou moci konečně naživo užít ty nejlepší písničky, scénky i pohádky, které v pořadu vznikly. A třeba i něco navíc, protože o improvizaci ve Škole Ypsilon není nouze. Netrpělivě očekávaná premiéra se uskuteční v neděli 26. září 2021 od 15:00 hodin v malém sále Studia Ypsilon.

ŠKOLA YPSILON byla původně internetovým pořadem pro děti (ale nejen pro ně), který Ypsilonka začala jako jedno z prvních divadel vysílat v době koronaviru živě a přímo z jeviště. Myšlenka týmové jevištní improvizace na téma vyjmenovaných slov, za níž autorsky i režijně stojí Jan Večeřa, se zrodila ve chvíli, kdy byly najednou zavřeny divadla i školy. Tak vznikl ojedinělý a originální projekt, sedmidílný živě streamovaný hravě edukační interaktivní seriál nazvaný Škola Ypsilon, s podtitulem: Seriál pro otevřené dětské publikum, které se třeba učí o vyjmenovaných slovech (a podobně), ale zároveň ho baví divadlo! Pořad byl poprvé živě vysílán 1. dubna 2020 a zájem byl okamžitý, reakce přicházely od diváků doma i z nejrůznějších míst Evropy a zámoří, dokonce až ze Spojených států. Poslední live streaming se uskutečnil 13. května 2020. Všechny díly je stále možné zhlédnout v rámci nabídky Y-ONLINE na stránkách divadla.

Premiérou 26. září se Škola Ypsilon opět vrací, aby se z živého vysílání mohla montáží toho nejlepšího proměnit nově a zároveň jinak v živé setkání přímo v divadle. Hrají, zpívají a improvizují Jan Večeřa, Lumíra Přichystalová a Jan Bradáč. Hudba: Jan Večeřa a Jan Bradáč, výtvarná spolupráce: Ondřej Zicha.

Tvorbu pro děti rozvíjí Studio Ypsilon programově po celou dobu své existence, paralelně vedle hlavního proudu svých aktivit. Kultovní inscenací nové éry dětského divadla se stal Poklad baby Mračenice (1963), kterou Jan Schmid vytvářel v Severočeském loutkovém divadle v Liberci ve stejném roce, kdy Ypsilonku zakládal. Z dalších Schmidových dětských inscenací, které vznikly ještě společně s libereckým loutkovým divadlem, dále připomeňme např. Sněhurku a sedm trpaslíků (1966), Taškáře (1968), nebo tituly realizované už v samotném Ypsilonu, jako např. Začarovaný vůl (1969), či Petruška ženichem (1970). Malému i dospívajícímu dětskému divákovi se Ypsilonka ne-přestala věnovat ani v pozdějších letech a v současnosti jsou zdárným příslibem spolu se Školou Ypsilon hned dva další tituly: vtipné Hudbajky (2019), které poutavě vyprávějí o skrytém životě hudebních nástrojů a poetická Vosička (2021) s motem „I bez křídel můžeme doletět daleko“.

Škola Ypsilon je představení pro děti plné zábavy a poučení, škola hrou, kde o písničky není nouze a vyjmenovaná slova se stanou hračkou! Inspirace, jak dělat věci jinak.

Premiéra: 26. 9. 2021
Nejbližší reprízy: 19. 10. a 18. 11. od 10:00 v malém sále Studia Ypsilon

Z veřejné generálky:

Připravila: Eva Kulová
Foto © Jiří Kottas