První premiéra roku 2018 v Ypsilonu řeší téma pravdy, lži a toho, co je mezi nimi

Nová studiová inscenace Klub lhářů pana E. s podtitulem Bezmála exemplární hříčka mladého tvůrčího kolektivu Studia Ypsilon bude mít premiéru 2. února od 19.30 hodin na Malé scéně.

„Před nějakou dobou mi došlo, jak je těžké se v dnešním světě orientovat. Každý názor má několik „protinázorů" a mince o dvou stranách se proměnila v kostku s téměř nekonečným počtem stěn. V takovém světě je samozřejmě čím dál těžší hledat pravdu nebo se alespoň shodnout na tom, co pravda je. Naopak lhát je v nepřehlednu čím dál snadnější,“ vysvětluje záměr hry její autor a režisér inscenace Jan Večeřa.

Malá scéna Studia Ypsilon už od poloviny devadesátých let výrazně doplňuje směřování celé této významné české scény, a to především v její otevřenosti ke všemu tomu, co žijeme. Prostor dostávají mladí autoři a nejaktuálnější témata, která mohou ve společnosti rezonovat. Jan Večeřa pokračuje v linii mladých tvůrců (dříve například Jiří Havelka, Braňo Holiček), kteří na tradičních základech ypsilonské metody Jana Schmida, tj. kolektivní improvizace a způsob autorského divadla, vytváří inscenace, které s hravostí, nadhledem a snad trochu neočekávaností řeší právě nejen aktuální témata, ale také naplňují charakter Malé scény jako tvůrčí dílny.

Ypsilonka obecně v posledních letech a sezonách reflektuje mimo jiné tu tendenci společensko-kulturního vývoje, jejímž smyslem je vracet se k elementárním věcem lidského bytí ve světě. Jako takové můžeme vnímat právě i téma pravdy, lži a toho, co je mezi nimi. Nejen z těchto postřehů vznikla myšlenka první inscenace Studia Ypsilon roku 2018, kdy si tato scéna bude od následující sezony 2018/2019 připomínat 55 let existence.

Záhadný Klub lhářů představuje jakési zvláštního prostředí podobající se terapeutické ordinaci. Schází se v něm lidé, kteří jsou již natolik ponořeni ve světě lží, polopravd a sebeklamů, že už zcela nedokážou rozlišit, co je pravda a co lež. Charaktery jednotlivých postav jsou navíc do značné míry zveličené a stěžejními se stávají stopové prvky jejich svědomí, které hledají pomocí různých dětských her, i když se zdá, že se prolhali až na dno.

Existence záhadné postavy není po celou dobu vysvětlena. „Co víme je, že onen záhadný hlas nese ironii, pochopení, přívětivost i ‚výchovný‘ moment ,“ říká režisér k tajemné postavě pana E. a dodává: „Možná víte o mnohých lidech, kteří by měli služeb Klubu pana E. využít, možná i vy sami cítíte, že by vám prospěly.“

Klub lhářů pana E.

Bezmála exemplární hříčka

Každý zřejmě aspoň jednou v životě zalhal. Někdo lže ovšem pořád a někdo už dokonce ani neví, kdy mluví pravdu a kdy lže. Členové záhadného Klubu pana E. se snaží skoncovat se lží a znovu v sobě objevit pravdu. Autorská inscenace na téma pravdy, lži a toho, co je mezi nimi.

  • režie: Jan Večeřa a kol.
  • dramaturgie: Pavel Zajíček j. h.
  • hudba a její nastudování: Jan Bradáč
  • scéna a výtvarné řešení: Ondřej Zicha
  • hrají: Jan Bradáč, Pavel Zajíček j. h., Ladislav Karda j. h., Jan Večeřa, Lumíra Přichystalová, Marek Eben (ze záznamu)
  • premiéra: 2. února 2018
  • nejbližší reprízy: 25. února a 7. března

První premiéra roku 2018 v Ypsilonu řeší téma pravdy, lži a toho, co je mezi nimi