Prodaná nevěsta / 20 let od premiéry

Ve Studiu Ypsilon se nese jaro v duchu tradičního setkávání, změn a výročí. Aktuální nová alternace se týká inscenace Sežeňte Mozarta!, v níž v květnu poprvé vystoupila v roli Paminy skvělá česká sopranistka Jana Šrejma Kačírková. Nejbližší termíny uvedení ještě v této sezoně budou 5. a 14. června. Především si však Ypsilonka 6. června připomene dvacet let od premiéry kultovní Prodané nevěsty. 

S blížícím se koncem sezony si Studio Ypsilon připomíná dvacet let od premiéry inscenace Prodaná nevěsta aneb Pojď domů, ona brečí (B. Smetana, J. Schmid, M. Kořínek). Za dvě desítky let, kdy je tento titul na repertoáru divadla, je právem označovaná za kultovní a mimo jiné v lednu 2013 oslavila již čtyřstou reprízu.

Už v době premiéry 6. června 1996 tehdejší kritika vyzdvihovala „(…) (jak už to v Ypsilonce bývá zvykem) přirozenou a hravou hudebnost souboru, nenápadně usměrňovanou „mágem“ Kořínkem. Ostatně zpívají-li melodie z Prodanky hlasy, jež nejsou školeny operně a ani se to nepokoušejí předstírat, vyjeví se o to zřetelnější, jakým „hitmakerem“ vlastně ten Smetana byl.“ (Jiří Daněk, Divadelní noviny, 1996).

Herecké obsazení se několikrát proměnilo, nicméně nejen Jeník (Marek Eben) a Mařenka (Jaroslava Kretschmerová) zůstávají nadčasoví dvacet let stejně jako kolegové Jiří Lábus, Jana Synková, Petr Vacek, Jan Jiráň nebo Miroslav Kořínek. Kořínek je podepsaný pod adaptací Smetanovy opery, která mimo jiné 30. května oslavila připomínaných 150 let od premiéry v Prozatímním divadle v roce 1866. V současném obsazení se diváci setkávají také s Petrem Vrškem, Renatou Rychlou, Danielem Švábem, Martinem Janoušem a dalšími.

Kdysi ke čtyřsté repríze řekli

„Prodaná nevěsta je pro mě důkaz, že dobře postavená inscenace funguje stejně živě po premiéře jako po šestnácti letech. A v kterékoli zemi světa, kterou jsme s ní projeli. Je to v divadelním světě trochu zázrak, ale od toho divadlo je, aby se v něm konaly zázraky, které se jinde konat nemohou,“ řekla Jana Synková. „A ještě víc mě fascinuje, jak se za těch šestnáct let nemění Jarka Kretschmerová. Vypadá a hraje pořád stejně báječně,“ dodal Marek Eben.

Stručně o Prodané

Kultovní ypsilonkovská inscenace. Jeníkův dobrý původ jako kapitál čili jak výhodně a včas prodat nevěstu a ještě se stát správcem. Všechno se sice trochu poplete, jelikož se hraje s Antonínem Dvořákem v patách, ale nakonec to dopadne, jak má v Prodance být.

  • režie: Jan Schmid
  • dramaturgická spolupráce: Jaroslav Etlík a Zdeněk Hořínek
  • scéna: Miroslav Melena
  • kostýmy: Šárka Havlíčková
  • hudební adaptace a nastudování: Miroslav Kořínek
  • nejbližší reprízy: 1. a 10. června 2016
Novinkou v Ypsilonu je alternace jedné z hlavních rolí v inscenaci Sežeňte Mozarta!. V roli Paminy se od května letošního roku objevuje vedle Michaely Šrůmové další skvělá česká sopranistka Jana Šrejma Kačírková, která je držitelkou mnoha prestižních ocenění, mezi něž patří i dvě Ceny Thálie z let 2012 a 2013. Nejbližší termíny tohoto představení jsou 5. a 14. června. Dále hrají Jiří Korn, Jana Synková, Petr Vršek, Pavel Nový, Jan Jiráň, Roman Janál, Mikuláš Čížek, Kamila Kikinčuková, Renata Rychlá, Paulína Labudová a další.