Dlouho očekávaná premiéra Vosičky ve Studiu Ypsilon slavila úspěch u dětí i dospělých

V neděli 13. června od 15:00 se úspěšně odehrála premiéra představení Vosička aneb Jak byla vosa Marcelka ráda, že je. Inscenace pro děti i dospělé, kteří nezapomněli, jaké to je, dívat se na svět dětskýma očima. Příběh o vosičce, která se narodila bez křidélek, a přesto si nezoufá. Představení plné hudby a písniček, akcentující prvek přátelství a sounáležitosti.
Moto inscenace: I bez křídel můžeme doletět daleko.

Inscenace VOSIČKA aneb JAK BYLA VOSA MARCELKA RÁDA, ŽE JE se stala prvním titulem Ypsilonky roku 2021. Podle knihy Jak byla vosa Marcelka ráda, že je od Michala Čunderleho příběh zdramatizoval a zrežíroval Jan Večeřa, výpravy se ujal Ondřej Zicha, autory hudby a nápaditých písniček se stali Jan Bradáč a Jan Večeřa. Vedle vosy Marcelky, kterou představuje Lumíra Přichystalová, v inscenaci vystupují také dva komáří bratři, které hrají Kryštof Mende a Jan Bradáč, rolí vše propojujících průvodců a dalších postav z říše hmyzu se ujali Veronika Soumarová a Miroslav Novotný.

O soukromé domácí předpremiéře, která se odehrála 28. února 2021, neboť s oficiální premiérou bylo nutné čekat na příznivější čas, kdy konečně se zmírněním pandemie bylo možné, i když s omezeními, do divadla opět pozvat diváky, autor knižní předlohy Michal Čunderle napsal: „Uvést Vosu Marcelku na jeviště není snadná věc, protože v knížce jde o dvanáct nezávislých epizod a silnou roli zde má vypravěč. Viděl jsem ypsilonkovskou předpremiéru a myslím, že Honzovi Večeřovi a spol. se toto uvedení na scénu podařilo. Jednak vymyslel, jak menší příběhy propojit ve větší, jednak nápaditě zachoval vyprávění, jednak má šikovné herce, kteří jsou takřka všehoschopní: nejenže hrají vosu Marcelku, komáry Jaruna a Maruna anebo hovado Jakoubka do roztrhání těla a pěkně si s nimi pohrávají, ale taky přitom s lehkostí muzicírují a zpívají chytlavé písničky, které se do nálady života na louce přesně trefují.

K ypsilonské novince těsně před premiérou představitelka titulní role Lumíra Přichystalová řekla: „Představení vypráví o handicapované vose Marcelce, která nemá křidélka a létá proto invalidním letadélkem. I navzdory svému handicapu je vosička poměrně veselý a hravý hmyz a ze svého omezení si nic moc nedělá. Při havárii s letadélkem potká dva komáří bratry a vznikne mezi nimi krásné, bezpodmínečné přátelství. Upřímně doufám, že si děti v hlavinkách odnesou krásné písně, které v představení znějí, taky bezelstný pohled na přátelství či větu, kterou vosička často používá: To jsem ráda, že jsem!

Kreativně, nápaditě, a především hravě zinscenovaný příběh o „tak trochu jiné“ vosičce je určen především pro děti předškolního věku a první stupeň základních škol, avšak nudit se při ní určitě nebudou ani rodiče či jiný dospělý doprovod. Ideální rodinné představení.

Premiéra: 13. 6. 2021
Nejbližší reprízy: 25. 6. od 10:00 v malém sále Studia Ypsilon a 13. 7. od 15:00 na letní scéně smíchovského areálu Gabriel Loci

Připravila Eva Kulová
Foto © Jiří Kottas

VOSIČKA aneb JAK BYLA VOSA MARCELKA RÁDA, ŽE JE

VOSIČKA aneb JAK BYLA VOSA MARCELKA RÁDA, ŽE JE

VOSIČKA aneb JAK BYLA VOSA MARCELKA RÁDA, ŽE JE

VOSIČKA aneb JAK BYLA VOSA MARCELKA RÁDA, ŽE JE