Nová premiéra na Malé scéně Ypsilonky popularizuje vážná témata internetové bezpečnosti

Na Malé scéně Studia Ypsilon připravuje inscenační tým pod vedením režiséra Braňa Holička v koprodukci s poskytovatelem internetových služeb Seznam.cz novou inscenaci s názvem #jsi_user. Ypsilonská premiéra se koná v pátek 6. prosince v 19.30 hodin. A o čem bude? O uživatelích – o vás, o nás všech.

Na začátku spolupráce stál Seznam.cz, který už v rámci projektu Seznam se bezpečně! vytvořil dva výukové filmy s tématem bezpečnosti chování na internetu. „Důvodem pro spolupráci na divadelním projektu #jsi_user je změna přístupu k prevenci rizikového chování na internetu, která vychází z principů zážitkové pedagogiky a aktivního zapojení dítěte do procesu edukace. Naším záměrem je popularizace vážných témat internetové bezpečnosti, rizikových jevů nebo i nadužívání moderních informačních technologií v životě,“ říká Martin Kožíšek, manažer pro internetovou bezpečnost Seznam.cz a autor myšlenky Seznam se bezpečně!.

Inscenace #jsi_user je výsledkem společného hledání nové formy, jak komunikovat mimo jiné netolismus, závislost na nových technologiích, jak komunikovat, co znamená trávit hodně času na internetu, a přitom se vyhnout moralizování. „Už jsme nechtěli děsit děti dalším filmem, který pošleme do škol,“ dodává s nadsázkou Kožíšek a vzápětí zdůrazňuje závažnost tématu: „Průměrná doba strávená na internetu se za poslední roky zvýšila z 20 minut na 4 hodiny denně. Bojím se, kam to bude směřovat.“ Nejen proto je jednou ze stěžejních myšlenek, že „i venku je hezká grafika.“

O projektu Seznam se bezpečně

Divadelní hra #jsi_user bude součástí projektu Seznam se bezpečně!, který od roku 2008 upozorňuje mladé uživatele na negativní jevy v rámci sítě Internet. Kromě filmů postavených na reálných případech obsahuje divadelní skeče, přednášky pro školy a nyní i divadelní inscenaci. Ta bude celý rok 2014 reprízována pro školy zdarma.

Vedle základního tématu netolismu se stal jmenovatelem inscenace tragický životní příběh Michala Kolesy, fenoménu českého internetu a sociálních sítí. „Základním problémem bylo, jak něco říkat teenagerům, když sami tráví na internetu mnohem více času než my. Mezitím zemřel Michal Kolesa a my jsme zjistili, že v jeho příběhu psychicky nemocného člověka, který svůj kontakt s reálným světem nahrazoval virtuálním světem internetu, je i celý náš příběh,“ přibližuje genezi inscenace dramaturg Jan Tošovský.

Na Kolesově příběhu je současně vidět neuchopitelnost internetu, složitost na jedné straně nevinného a na druhé straně až patologického chování samotného Kolesy, ale také uživatelů, kteří sledovali jeho příspěvky (u fotografií zpravidla vkládané s komentářem „Při pořízení byl/nebyl použit stativ.“). „Michalu Kolesovi bylo 29 let a poslední dobou kvůli své závislosti trávil až 20 hodin na internetu, nespal a každou hodinu přidával dvacet příspěvků na Twitteru. S jeho smrtí jako by zemřel internet,“ dodává Martin Kožíšek. Tvůrci současně upozorňují, že to neznamená, že je inscenace výhradně o osobě a životě Michala Kolesy, ale že je hlavně o uživatelích, a proto název #jsi_user.

Inscenace opět vznikala, jak je v Ypsilonce zvykem, metodou kolektivní improvizace, debat a diskuzí, aby co nejvíce reagovala na aktuální události. Proto i text této hry je z 99 % autentický materiál z internetu zpracovaný a upravený dramaturgem a režisérem. Současně lze najít návaznost novinky #jsi_user na předchozí iJá, které mělo premiéru před dvěma lety (2011) ve stejném ypsilonském prostoru Malé scény. Inscenace reaguje nejen na život a „dílo“ Steva Jobse, který v říjnu téhož roku podlehl rakovině, ale je také o pohledu na nás samotné ve virtuálním světě. „Příběh vzniku nové inscenace je velmi podobný jako byl u iJá, kdy zemřel Steve Jobs,“ říká herec Daniel Šváb a dodává konkrétně: „V nové inscenaci se dotýkáme mimo jiné sebepotvrzování – je děsivé, že dnes k tomu stačí dát like.“

Seznam.cz zprostředkuje do konce roku tři představení pro školy, v roce 2014 je v plánu dalších třicet uvedení. Ačkoli zadáním byla inscenace pro děti, teenagery, ypsilonský tvůrčí tým i Seznam.cz se chtěli od počátku vyhnout moralizování či přespříliš výchovného charakteru. „Já si ze školy ještě pamatuji výchovná pásma, my takhle vstupovat do hlavy nikomu nechceme,“ dodává k záměru dramaturg Jan Tošovský.

Ukázka inscenace ke stažení
Více o inscenaci #jsi_user