Drama v kostce 2 a Svatá rodina slaví výročí 10 a 20 let od premiéry

Studio Ypsilon uvede 3. dubna v předvečer desetiletého výročí od premiéry na Malé scéně Drama v kostce 2. Další kulatiny oslaví inscenace Svatá rodina, které bude 8. dubna dvacet let. Divadlo připomene toto výročí při představení v úterý 17. dubna, na které přislíbil účast režisér Juraj Nvota, který před dvaceti lety Schwajdovu hořkou komedii pro Ypsilonku nazkoušel. Obě inscenace mají na kontě přes 170 repríz.

Ypsilonka v dubnu uvede hned dvě inscenace, u kterých připomene výročí deseti a dvaceti let od jejich vzniku. Obě inscenace mají za na kontě přes 170 repríz. První je na programu inscenace Drama v kostce 2, která měla premiéru 4. dubna 2008 v režii Jiřího Havelky, původně studenta zakladatele Ypsilonky Jana Schmida. Havelka začal hrát a režírovat na Malé scéně Ypsilonky už během studií na DAMU a byl řadu let vůdčí osobnosti tohoto prostoru, který je programově místem a tvorby především mladých umělců, a na který dodnes vedení divadla klade důraz jako na živý, generační prostor otevřený experimentům a naplňování podstaty studiovosti. V současném obsazení můžete vidět na prknech Malé scény Petra Vrška, Jiřinu Vackovou, Daniela Švába, Andreje Poláka a Martina Bohadla.

„Neobyčejně nápaditá a do značné míry objevná inscenace. Divadlo, které se doslova zrodí z prázdného prostoru a banální výchozí situace přímo před očima diváků. Skvělá práce tvůrčího týmu s režisérem J. Havelkou v čele. Technicky na výborné úrovni (dekorace, zvuky, světlo), herecky dobré. Přestože inscenace ve velké míře stojí na divadelních teoriích, je přitažlivá i pro diváky, kterým teoretické teatrologické studie příliš neříkají. Je to především dobrá zábava a živé divadlo, které baví od začátku do konce,“ ohodnotil v březnu 2011 inscenaci redaktor portálu i-divadlo.cz Pavel Širmer.

V neděli 8. dubna uplyne dvacet let od ypsilonské premiéry hořké komedie Svatá rodina v režii slovenského režiséra Juraje Nvoty s Janou Synkovou v hlavní roli. Hra maďarského dramatika György Schwajdy, v níž jsou na modelu jedné rodiny zobrazeny všechny problémy soudobé lidské společnosti, je to o tom, jak to vypadá, když ze života vymizí skutečný lidský cit a vévodí mu vyhrocený pragmatismus – a přesto se tomu smějeme. Dále hrají: Lábus, Martin Dejdar, Jan Jiráň, Pavel Nový, Renata Rychlá, Oldřich Navrátil, Roman Mrázik, Dominik Renč a další. V původním obsazení byl například také Jiří Schmitzer, který je podepsán pod písněmi a hudbou, na které se podílel také kmenový skladatel Miroslav Kořínek.

Na dubnové repríze přislíbil účast Juraj Nvota, který se s ypsilonskou poetikou setkal poprvé už za dob svých studií: „Ještě dlouhá léta potom mě tahle inspirace ovlivňovala a provokovala k nápadům. Nutila mne k novým řešením a připomínala mi pocit svobody. Iluze antiiluzívního divadla s tajemstvím, přesahem osobního a nápaditý plachý humor, hravost, symbolika, znak a přechody k jiným uměleckým druhům – syntetické živé divadlo,“ uvedl Nvota.

Později režíroval v Ypsilonu Grumbergovo Okno a právě Svatou rodinu: „Po dvaceti letech jsem samozřejmě zastihl Ypsilonku o dvacet let starší. Obdivuji umění stárnout. Ypsilonka mne vždy nutila k novým řešením a připomínala mi pocit svobody,“ dodává ke kontextu a k letošnímu jubileu navíc poslal vzkaz: Svatá rodina je nesmrtelná. Byl to před dvaceti lety krásný čas v mojí legendární Ypsilonce. Jako studenta mě její představení chytala za srdce nejvíc. Nevídaná forma, kruté pravdy, herectví-neherectví a pocit jako na hudebně-výtvarné jam session. To byla droga. Děkuji, že jsem mohl být přítomný.“

Drama v kostce 2 a Svatá rodina slaví výročí 10 a 20 let od premiéry