Blíží se premiéra inscenace Sežeňte Mozarta! aneb Kratochvíle kolem flétny, která je kouzelná

V pražské Ypsilonce vrcholí v režii Jana Schmida přípravy nové inscenace Sežeňte Mozarta! Premiéry se konají 18. a 19. ledna. V hlavních rolích se potkají členové ypsilonského souboru Jana Synková, Jan Jiráň, Petr Vršek, jeden z nejlepších českých barytonistů Roman Janál a oblíbený zpěvák Jiří Korn. Diváci se mohou těšit na jedinečné hudební zpracování Miroslava Kořínka s odbočkami do jiných oper, na výrazné herecké osobnosti včetně nových tváří a mnoho dalšího.

Na lednové uvedení připravuje Jan Schmid inscenaci s názvem Sežeňte Mozarta!, s podtitulem Hudební kratochvíle kolem flétny, která je kouzelná. Text hry Jana Schmida vychází ze Schikanederova a Gieseckeho libreta Mozartovy Kouzelné flétny. Vzhledem k ypsilonské metodě bylo z libreta nejprve ponecháno více látky, ale během zkoušek se text účelově upravoval, i když stále zůstávalo to nosné, aby se látka nerozpadla.

„Smysl a dějový půdorys zůstává dle původního, ale jde nám o jinak vedenou parafrázi i metafrázi (námi vymezenou i omezenou), o časovějšího podobenství a vůbec vcelku i nadsázku. Nechceme spojovat to, co se na první pohled nabízí, ale spíš to, co zde existuje naším tématem napříč, aby nás mohla napadat nová propojení a jiné další (až současné) asociace,“ přibližují autor inscenovaného textu a režisér Jan Schmid a dramaturg Jaroslav Etlík.

Bude se v zásadě jednat o divadlo na divadle, operou v opeře, možná teprve o zkoušku. Základní rovinu zde tvoří reálné postavy kolem vzniku opery Kouzelná flétna, a proto zde vystupuje Wolfgang Amadeus Mozart (Jan Jiráň) i další osoby té doby.

„Půjdeme-li ještě dál, dáváme najevo, že jsme ve Studiu Ypsilon, že možná navazujeme na jiné námi adaptované opery, z nichž první byla Carmen nejen podle Bizeta, ale zde máme na mysli především inscenaci Mozart v Praze, kde nacházíme přímé souvislosti, dokonce obsazení samotného Mozarta bude totožné, včetně jiných asociativních podobností, jako jsou vyfukované bubliny. Každý hrající účastník této inscenace je zde tedy především sám za sebe, aby vše propojoval a snažil se být vždy nějakou živou osobností kolem roku 1791. Být třeba Schikanederem, hlavním libretistou opery a ředitelem divadla Na Vídeňce, zároveň i postavou, kterou tehdy v Kouzelné flétně představoval, tedy Papagenem. A tak to bude i s jinými,“ vysvětluje jedny z výchozích záměrů inscenace Jan Schmid.

Hlavním spoluhráčem Jiřího Korna bude Petr Vršek, který hraje Tamina procházejícího záludnými zkouškami. „Nemohu o této inscenaci prozradit nic. Kouzlení totiž není pro všechny a zásadně se nedává návod, jak kouzlit. A k tomu ještě s flétnou. Ale jistě to bude, jak název napovídá, kouzelné,“ říká Jiří Korn, zpěvák a představitel rolí Schikanedera a Papagena.

Dále vystoupí Roman Janál jako Sarastro, jehož protivnici Královnu noci představuje Jana Synková. Záhadného muže, inspirátora a improvizátora díla, jistého Giesecka hraje Oldřich Navrátil. Vedle historických osobností jmenujme také postavy opery. Paminu, kterou chce Tamino z lásky zachránit, uvidíme v podání Michaely Šrůmové. Dále zde budou tři obratné, komické dívky, jež představují Paulína Labudová, Kamila Kikinčuková a Renata Rychlá, také jako Konstance. Hrůzného a chlípného Monostata hraje Martin Janouš. V dalších postavách se představí Lenka Loubalová, Mikuláš Čížek, Pavel Nový, Dominik Renč a především Miroslav Kořínek, který veškerou Mozartovu i jinou hudbu adaptoval a nastudoval.

Zábava

Studio Ypsilon připravilo navíc na přelomu loňského a letošního roku ještě jednu premiéru, a to na Malé scéně. Braňo Holiček uvedl v úterý 16. prosince 2014 premiéru adaptace Mrožkovy hry Zábava. „Pustili jsme se s dramaturgem Janem Tošovským do výrazné autorské úpravy Mrožkova textu. Z původních padesáti stránek zůstalo asi dvacet, zbytek byl přepracován, nově dopsán, abychom došli k naplnění autorského záměru, že se stále o něco snažíme, ale i když se to daří, neuvědomujeme si vlastní hodnotu, stále nejsme spokojeni, stále dokola se snažíme o sebepotvrzování. Proto přecházíme z estrádního začátku až k dekadentnímu konci,“ říká k inscenaci režisér a autor úprav Braňo Holiček.

„Mrožkova Zábava (u nás obvykle hraná jako Tancovačka) nabízí znepokojivý pohled na naši současnost. Zábava je absurdní černá komedie autora, jehož poetika je s Ypsilonkou úzce spřízněná, navíc v režii zástupce nejmladší ypsilonkovské generace… A je to nářez,“ dodává dramaturg Jan Tošovský.

foto © Pavel Vácha (J. Korn, P. Labudová)