100. repríza Fausta a Markétky je další událostí slavnostní sezony

Pražské Studio Ypsilon slaví v letošní sezoně 2018/2019 nejen 55 let od založení divadla, navíc 18. září od 19.30 hodin uvede jubilejní 100. reprízu Fausta a Markétky.

„Zdá se, že v dnešním našem životě není po Faustovi ani památky, a přesto nás provází na každém kroku, vždyť co lidí by se jistě rádo upsalo k vlastnímu prospěchu jakémukoli ďáblovi, pro snadnější kariéru nebo prostě jen z důvodu neschopnosti vyřešit složitosti, kterým propadli,“ napsal do programu k inscenaci zakladatel Ypsilonky a režisér inscenace Jan Schmid. Na repertoáru Ypsilonky je tato adaptace výjimečné Gounodovy opery Faust a Markétka od dubna roku 2009 a za tu dobu neztratila nic ze své aktuálnosti. I v tom tkví kouzlo celé nadhledu a nadčasovosti celé ypsilonské poetiky.

100. repríza Fausta a Markétky je další událostí slavnostní sezony

Ačkoli obsazení některých rolí se za devět let proměnilo, v hlavních úlohách se diváci od počátku potkávají s Martinem Dejdarem (Faust, Gounod), Markétou Plánkovou (Markétka) a předním českým barytonistou Romanem Janálem (Mefisto).

Faust a Markétka nemusí být pro diváka pouze těžkým operním kusem, ale může za pomocí ypsilonské adaptace jak přijít na chuť faustovskému tématu, které je stále denně kolem nás, tak nahlédnout do života geniální, i když rozporuplné postavy skladatele Gounoda i samotného Fausta. „(…) měl jsem za tu dobu, co je Faust a Markétka na repertoáru, možnost sdílet celou řadu ohlasů od různých hostů z různých měst a různých profesí a musím říct, že pro některé to byla úplná novinka. Nakonec byli rádi, že se mohli vlastně vzdělat – život Charlese Gounoda, jeho peripetie, jeho životní osudy, všichni ti umělci, kteří se kolem něj sdružovali. Pro ně bylo právě fascinující, že se propojuje geniální hudební adaptace s věčným námětem Fausta a do toho se promítají kuriozity ze života Gounoda a jeho přátel,“ doplňuje představitel Mefista Roman Janál.

100. repríza Fausta a Markétky je další událostí slavnostní sezony

Pozvání na tuto událost přijal například také předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radek Vondráček. Účast přislíbil také radní pro kulturu hlavního města Prahy Jan Wolf.

foto © Pavel Vácha