dramaturgyně, pověřena organizačním vedením US

MgA. Pavla Nohýnková

Pavla Nohýnková se narodila v Olomouci. Vystudovala režii na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU v ateliéru prof. Jana Schmida a na téže vysoké škole i dramaturgii pod vedením dlouholetého dramaturga Studia Ypsilon prof. Jaroslava Etlíka. Již během studií byla asistentkou režie a režisérkou ve STUDIU Studia Ypsilon. V několika inscenacích působila také jako herečka (XX. století, Hymna).

Po úspěšném dokončení studia byla na nějaký čas na „volné noze“ a spolupracovala jako autorka a režisérka s Českým rozhlasem (H. Fousková: Jizvy, V. Vysockij: Koně k nezkrocení), pro který také zpracovala několik dílů cyklu Vybraná slova a motivy v české a světové poezii (Andělé, Divadelní postavy, Káva a kavárny). Autorsky a režijně spolupracovala s projektem Loď Tajemství bratří Formanů (Výletnice, Šťastní jako blechy). Ve studiu Damúza režírovala Strindbergovu Slečnu Julii a vlastní hru Going Astray – mozaika ze života české beat-generation.

Od roku 2002 je členkou Studia Ypsilon, kde zastává místo asistentky režie a inspicientky. Spolupracovala především s režisérem Janem Schmidem, ale také s Arnoštem Goldflamem, Jurajem Nvotou, Jiřím Havelkou, Peterem Oravcem a dalšími režiséry, kteří v Ypsilonce hostovali.

Od června 2024 je dramaturgyní Studia Ypsilon.

Vedle působení v Ypsilonce se věnuje inscenacím pro děti, které většinou také sama píše. Spolupracuje s různými divadly jako Minor (Lelek se nelekne), divadlo Aha! (Alladinova kouzelná lampa, Piki, piki na hlavu) nebo divadlo Lampion (Špalíček pohádek). Pro stanici Vltava napsala dramatizaci povídky Phila Loveseyho: Dvojí svátek (režie P. Mančal, 2015) a je autorkou několika Minutových pohádek pro ČRO – rádio Junior). Je autorkou různých dramatizací a divadelních her.