Ovace na velké narozeninové párty v Ypsilonce neměly konce

Slavnostní improvizační večer pojmenovaný KDO NEVĚŘÍ, AŤ TAM BĚŽÍ a uspořádaný „tak trochu“ jako narozeninový pro čerstvého oslavence Jana Schmida, zakladatele a duchovního leadra Studia Ypsilon, se odehrál 22. června jako hodně prodloužené „představení k příležitosti“, které mělo své pokračování v divadelním baru Ypsilon CAFÉ v pasáži Olympic, kde se po přípitku dále hrálo a zpívalo až do pozdní noci.

Program slavnostního večera, který byl do jisté míry předpřipravený, se improvizačně dotvářel ve svém průběhu jako strhující „pelmel“, v němž, připomeneme-li si Schmidův výklad improvizace, „všechno jde k sobě, když se nám to hodí“.

Moderování večera se ujal Jan Vala, bývalý člen Ypsilonky ještě z dob jejích počátků v Liberci, jemuž sekundovaly dvě nejmladší členky současného Y-souboru Lumíra Přichystalová a Paulína Labudová a dále pak celý soubor v nejrůznějších vstupech zpívaných i mluvených, s přáními a vzpomínkami, které porůznu přicházely, jako např. ty během vtipného povídání o cestách Studia Ypsilon po světě. Účinkovalo zde také mnoho hostů.

Celý večer začal pro Jana Schmida překvapením, velkou zpívanou montážní gratulací, která běžela na Youtube a Facebooku Studia Ypsilon už od brzkého rána v den jeho narozenin. Dále bylo představení koncipováno se snahou co nejlepšího zážitku pro všechny pozvané hosty a další diváckou veřejnost.

Perličkou večera bylo, když Marek Eben před svou písničkou parafrázoval Schmidovu větu, že má-li být každé představení událost, tak pro české divadlo je takovou událostí určitě sám Schmid, který, kdyby byl cédéčkem, nešel by ani vypálit. Anebo když historik Petr Koura nakonec připomněl, že právě v den, kdy se Jan Schmid nad ránem v neděli narodil, se dopoledne v Národním divadle hrála pro děti zrovna Prodaná nevěsta a že možná tato souvislost ovlivnila další Schmidův osud, jeho okouzlení hudbou, což dokazuje i jeho osobité nastudování právě zmíněné opery, hrané na prknech Ypsilonky už tolik let.

Text: Eva Kulová
Foto: Jan Černoch