Rusalka nejen podle Dvořáka slaví desáté výročí premiéry

Na konci března oslaví ypsilonská inscenace Rusalka nejen podle Dvořáka deset let od premiéry! Adaptace Dvořákovy opery byla poprvé uvedena 28. března 2003.

Rusalka nejen podle Dvořáka aneb Kdo je stará Háta? má po dekádě za sebou téměř sto čtyřicet repríz! Od letošní sezony se v roli Rusalky nově představila populární divadelní a televizní herečka Markéta Častvaj Plánková, která alternuje za čerstvou maminku Báru Skočdopolovou. Kdo by neznal Rusalčin příběh lásky, za kterou byla odsouzena. Rusalka je navíc považována za jedno z nejpovedenějších Dvořákových děl a v ypsilonském kontextu za jednu z nejpovedenějších travestií, které spadají do dramaturgické linie hudebních adaptací klasických děl. K nim se také řadí kultovní inscenace Prodaná nevěsta, která oslavila v lednu úspěšnou a vyprodanou 400. reprízu, nebo Faust a Markétka v hlavní roli mimo jiné s operním sólistou Romanem Janálem. Adaptaci opery ostatně Studio Ypsilon uvedlo již ve svých začátcích v šedesátých letech, a to Carmen nejen podle Bizeta.

Travestie Dvořákovy Rusalky, jak už je v Ypsilonce zvykem, pracuje s původním námětem se sobě vlastní hravou asociativností, odbočkami a přitom s pokorou k původnímu dílu přidává nadstavbu v podobě dalších významových rovin. Ypsilonská adaptace vznikala tradiční improvizační metodou, na jejíchž výsledcích se podíleli především Petr Vacek (Rádce), Jiří Lábus (Princ), Jana Synková (Ježibaba), Jan Jiráň (Lovec), Jiří Schmitzer (Hajný) a řada dalších. Vše podtrhuje scénická výprava jedné z nejvýraznějších osobností české scénografie Miroslava Meleny, který s Ypsilonkou spolupracoval přes čtyřicet let a vytvořil pro ni přes sedmdesát scén (ze současného repertoáru například Prodaná nevěsta, Vinobraní v Ypsilonce, Praha stověžatá ad.).

Za celých deset let, po které Rusalku divadlo uvádí, její téma nezestárlo a lidská chamtivost, hloupost ale i touha po lásce zůstává stále aktuální. Co všechno je člověk ochoten udělat pro lásku? A jaká je naše povaha? „Já se taky bojim, ale jako hrdina,“ zaznívá na jevišti. Na diváky čeká odpověď nejen na otázku podtitulu Kdo je stará Háta, ale především proč je Rusalka tématem, které má současnému divákovi, co říct!

„Nemáme nesmrtelnou duši, nikdy už neoživneme. Jsme jako zelené rákosí: když je někdo uřízne, nemůže už zazelenat! Lidé mají naproti tomu duši, která žije neustále, i když se tělo promění v zemi.“

(H. Ch. Andersen: Malá mořská víla).