Hudebnost, radost a svoboda improvizace jsou hlavní devízou Studia Ypsilon pro letošní Noc divadel, která má navzdory aktuální krizové situaci proběhnout v sobotu 21. listopadu. Naplánovaný je střihový live stream z představení KOSTKY JSOU VRŽENY, dále i s hosty večera, se začátkem vysílání z divadla od 17.30 hod.

„Nevíme přesně, co nás vzhledem ke koronaviru může čekat, proto bude na sobotu 21. listopadu v pohotovosti celý soubor Ypsilonu“, potvrdil ředitel Studia Ypsilon Jan Schmid, který k předpokládanému průběhu večera dodal: „Ideálně započneme způsobem, jak jsme v minulosti uváděli improvizované TAKZVANÉ VEČERY NA PŘIDANOU, a poté hodláme procházet představením KOSTKY JSOU VRŽENY, to ovšem omezeně a se soustředěním hlavně na dílo Jaroslava Ježka.“ A možná dojde i na vzpomínky, třeba i na 17. listopad 1989, kdy se v Ypsilonce hrála Kafkova Amerika a kdo nehrál, vybíhal na Národní, jak upomíná také nedávný ypsilonský facebookový příspěvek LISTOPADOVÁ REVOLUČNÍ YPSILONSKÁ MONTÁŽ, který se bude ve velkém a na plátně také snad promítat.

K tématu „udržitelnosti“, které zastřešuje letošní a na rozdíl od let minulých nutně „jinou“ Noc divadel se Jan Schmid dále vyjádřil: „Téma udržitelnosti chápeme v širším smyslu, umět si udržet své vize i za nečekaných nepříznivých okolností, čemuž způsob čiré improvizace hodně pomáhá, chápeme-li improvizaci jako umění rychlé orientace a strategie, tj. jako umění dokázat věci řešit za každých podmínek. I proto naše volba padla na Kostky jsou vrženy, ovšem s možností opřít se a použít cokoli i z jiných představení, co by se v dané situaci mohlo hodit. Právě tuto schopnost celistvosti hodláme našim virtuálním divákům nabízet.“

Celý večer bude přenášen živě nebo později i ze záznamu přes YouTube kanál Studia Ypsilon a diváci jej budou moci sledovat také na webu Noc divadel.

Připravila Eva Kulová

Ypsilonka 1989

Kostky jsou vrženy