Druhá podcastová série vychází vesměs z archivu divadla a přibližně každých čtrnáct dní zprostředkovává nejrůznější audio pozoruhodnosti z minulosti.

14. Ypsilonka si připomíná: Ohlédnutí Jana Schmida za Prodanou nevěstou

U příležitosti letošního 200. výročí od narození Bedřicha Smetany si spolu s Janem Schmidem připomínáme netradiční a velmi ceněné zpracování opery Prodaná nevěsta v Ypsilonce. Premiéra inscenace se konala v roce 1996, hrála se rekordně dlouho a procestovala kus světa. Jako poslechovou perličku z představení nakonec přidáváme koktavou árii Vaška Má ma-tička povídala v podání Petra Vacka a za doprovodu Marka Ebena a Jana Jiráně.

13.  Ypsilonka si připomíná: Život a smrt K. H. Máchy

Připomínáme si 45 let od premiéry slavné inscenace, která se konala 24. února 1978 a podle níž vznikla v roce 1988 pozoruhodná dokumentární rozhlasová hra Karel Hynek Mácha. Pro natočení podcastu byla využita původní nahrávka Českého rozhlasu.

12.  Ypsilonka si připomíná: Japonec Jiřího Schmitzera

Poslechněte si jednu z nejpovedenějších písniček Jiřího Schmitzera, kterou před lety na Večerech pod lampou složil na deset slov vybraných diváky.

11.  Ypsilonka si připomíná: Vánoční vzpomínání Zdeňka Hořínka

Poslechněte si, jak v Ypsilonce na Vánočních večerech v roce 1994 vzpomínal Zdeněk Hořínek na svého dědečka a taky dárky, které od něj jako malý chlapec dostával. A jako přídavek evergreen Bílé vánoce.

10.  Ypsilonka si připomíná: Povídání Karla Kyncla nejen o Británii

Poslechněte si, jak v Ypsilonce na Večerech pod lampou v roce 1994 vyprávěl Karel Kyncl své humorné postřehy ze života v Británii, kterým jsme se bezmála před třiceti letech smáli jako absurditám. A jako přídavek šanson v podání Jiřího Lábuse a Oldřicha Kaisera.

9.  Ypsilonka si připomíná: Jak jsme zpívali prezidentu Václavu Havlovi

Poslechněte si, jak jsme na slavnostním večeru ke třicetinám Ypsilonky 9. prosince v roce 1993 zazpívali prezidentu Václavu Havlovi k tomu účelu připravenou písňovou Českou směs, po které následovala písnička Sheik of Araby z naší tehdy čerstvě nastudované inscenace Horké to někdo rád.

8.  Ypsilonka si připomíná: Jak se Ivan Vyskočil učil psát

Poslechněte si, jak v Ypsilonce na Večerech pod lampou, bylo to 24. ledna v roce 2001, vyprávěl Ivan Vyskočil, jak se naučil nejen krasopisu, ale také poezii. A jako přídavek mozartovská písnička v podání Ypsilonky tak, jak se zpívala v inscenaci Mozart v Praze.

7.  Ypsilonka si připomíná: Jak Stella Zázvorková vzpomínala na své dětství

Poslechněte si, jak v Ypsilonce na jedněch z Večerů pod lampou v roce 1994 zavzpomínala Stella Zázvorková na své rané dětství. K tomu jako přídavek starý americký šlágr Whispering, který Jan Schmid na vlastní slova během tohoto večera zazpíval.

6.  Ypsilonka si připomíná: Jak se na žhavé téma improvizovalo v představení Pánská jízda

Poslechněte si raritní kousek úspěšné ypsilonské inscenace – improvizace Pánská jízda, poprvé uvedené před 50 lety, 16. ledna 1971. Účinkují: Jiří Lábus, Petr Popelka, Jiří Wimmer, Ada Kohuth, Jan Schmid.

5.  Ypsilonka si připomíná: Čím chtěl být Milan Lasica, když byl malý

Poslechněte si, čím chtěl být Milan Lasica, když byl malý. Bylo to na Večerech pod lampou 16. ledna v roce 1996. V té době v Ypsilonce zrovna režíroval Vianovu Hlavu MedúzyJiřím Lábusem v hlavní roli. Inscenace se hraje už 25 let a je stále vyprodána. Přídavek: staré slovenské tango v podání Milana Lasici.

4.  Ypsilonka si připomíná: O TOM JAK ONA… aneb CO A JAK SE HRÁLO V RANÉ YPSILONCE

Poslechněte si, jak také vypadalo herectví v rané Ypsilonce, díky vzácně uchovanému kousku absurdní hry O tom jak ona…, kterou Jan Schmid napsal a přivedl na svět v roce 1969. Uslyšíte v něm Janu Synkovou v roli Ona, Petra Popelku v roli On a Jana Schmida v roli Já.

3.  Ypsilonka si připomíná: Jak Radovan Lukavský vypráví anekdotu

K poslechu skutečná rarita! Anekdota v podání Radovana Lukavského, jak ji 27. 11. v r. 2000 vyprávěl na Večerech pod lampou v Ypsilonce, na kterých Jiří Lábus tohoto vynikajícího herce v jednu chvíli skvěle napodobil, čemuž se Radovan Lukavský s chutí zasmál.

2.  Ypsilonka si připomíná: Evalda Schorma ve vyprávění Jaroslava Pacovského

K inscenaci Jana Schmida Carmen nejen podle Bizeta, kterou Evald Schorm natočil v roce 1968 jako středometrážní film. K poslechu jedinečná vzpomínka Jaroslava Pacovského z doby natáčení filmu, která zazněla před lety na improvizovaném večeru (teprve) ke třicetinám Ypsilonky. A jako přídavek: árie Carmen podaná basem operního pěvce Bohuslava Maršíka, který ji před mnoha lety v připomenutém představení zpíval.

1.  Ypsilonka si připomíná: Františka Vláčila ve vyprávění Josefa Kemra

K poslechu jedinečný zážitek Josefa Kemra, který před lety v ypsilonských improvizovaných večerech s humorem a náruživostí vzpomínal na natáčení slavného filmu Marketa Lazarová a jeho režiséra Františka Vláčila, druhdy také častého hosta a příznivce Ypsilonky.

YPSILONKA SE PTÁ | YPSILONKA SI PŘIPOMÍNÁ | Pořady pro uvedené a další podcasty vyrábí Studio Ypsilon.
Režie: Jan Schmid, dramaturgie: Eva Kulová, art manager: Ondřej Zicha, zvukový mix: Miloš Špaček, Josef Pecha,
vizuál: Jan Schmid. 
Znělka k podcastové sérii Ypsilonka se ptá: Jan Bradáč.