Pražská Ypsilonka uvede na Malé scéně představení u příležitosti Dne bezpečnějšího internetu

Studio Ypsilon uvádí od prosince novinku Braňa Holička #jsi_user. Ypsilonská premiéra se konala v pátek 6. prosince na Malé scéně a téměř po dvou měsících, v úterý 11. února, připomene společně s poskytovatelem internetových služeb Seznam.cz Den bezpečnějšího internetu.

Den bezpečnějšího internetu připomene netradičně i Studio Ypsilon, a to inscenací #jsi_user, která na konci loňského roku vznikla právě proto, aby společně s projektem Seznam se bezpečně! (Seznam.cz) upozornila na důležitost zabývat se bezpečným chováním uživatelů na internetu.

Na začátku projektu #jsi_user a spojení Ypsilonky se Seznam.cz stála společná vize. Seznam.cz již v rámci projektu Seznam se bezpečně! vytvořil dva výukové filmy s tématem bezpečnosti chování na internetu. „Důvodem pro spolupráci na divadelním projektu #jsi_user je změna přístupu k prevenci rizikového chování na internetu, která vychází z principů zážitkové pedagogiky a aktivního zapojení dítěte do procesu edukace,“ říká Martin Kožíšek, manažer pro internetovou bezpečnost Seznam.cz a autor myšlenky Seznam se bezpečně!. Inscenace #jsi_user je výsledkem společného hledání nové formy, jak komunikovat mimo jiné netolismus, jak komunikovat, co znamená trávit hodně času na internetu, a přitom se vyhnout moralizování. „Už jsme nechtěli děsit děti dalším filmem, který pošleme do škol,“ dodává s nadsázkou Kožíšek.

Mezinárodní den bezpečnějšího internetu 2014 připadá letos na úterý 11. února. Tento den je organizovaný mezinárodní sítí INSAFE s cílem apelovat na bezpečnější a zodpovědnější užívání internetu a to především začínajícími a mladými uživateli.

Po dopoledních představeních #jsi_user probíhají na Malé scéně diskuze s teenagerovským publikem. „Studentů se ptáme, kolik času tráví na internetu a jeden z nich se nás zeptal na to samé a já jsem si najednou uvědomil, že vlastně na internetu trávím víc času, než většina z nich,“ říká herec Petr Vršek, který hraje jednu ze tří hlavních postav (dále: Daniel Šváb a Mikuláš Čížek j. h.), a který se společně se svými kolegy podílel na vzniku inscenace.

Vedle základního tématu netolismu se stal jmenovatelem inscenace tragický životní příběh Michala Kolesy, fenoménu českého internetu a sociálních sítí. Text této hry je z 99 % autentický materiál z internetu zpracovaný a upravený režisérem Braněm Holičkem a dramaturgem Janem Tošovským. „Zjistil jsme, že v jeho příběhu psychicky nemocného člověka, který svůj kontakt s reálným světem nahrazoval virtuálním světem internetu, je i celý náš příběh,“ přibližuje genezi inscenace dramaturg Jan Tošovský.

„Příběh vzniku této inscenace je velmi podobný jako byl u iJá, kdy zemřel Steve Jobs,“ říká herec Daniel Šváb a dodává: „V inscenaci se dotýkáme mimo jiné sebepotvrzování – je děsivé, že dnes k tomu stačí dát like.“

Seznam.cz zprostředkoval od prosincové premiéry do konce roku tři představení pro školy a v letošním roce je v plánu dalších třicet uvedení. Ačkoli zadáním byla inscenace pro děti, teenagery, ypsilonský tvůrčí tým i Seznam.cz se chtěli od počátku vyhnout moralizování či přespříliš výchovného charakteru. „Já si ze školy ještě pamatuji výchovná pásma, my takhle vstupovat do hlavy nikomu nechceme,“ dodává k záměru dramaturg Jan Tošovský. Proto Ypsilonka uvádí tuto inscenaci i při večerních reprízách pro dospělé publikum.

Ukázka inscenace ke stažení
O inscenaci #jsi_user