Tom Johnson
Čtyřnotová opera


Jednoaktová operní hříčka, kde si pět sólistů (představujících jednotlivé typy hlasů) smí hrát výhradně se čtyřmi tóny (D,E,A,H). Režijní pojetí Juraje Čiernika je jakýmsi průletem známými operami (hlavně ve vizuální rovině).

Vycházím z autorova textu opery, které mi evokuje jakýsi náhled do mysli zpěváka. Čtyřnotoví aktéři na scéně odhalují své charaktery, osobní problémy a myšlenky,“ říká režisér Juraj Čiernik. Divák vstoupí do světa opery, ale vidí pěvce jako obyčejné lidi s chybami. Sopranistka se na scéně objeví v mnoha (i značně bizarních) kostýmech a o pozornost se přetahuje především s altistkou, která nakonec použije doslova všechny zbraně, aby se jí zbavila…Každý z aktérů se neustále snaží připravit árii a „zazpívat to své téma“ ( k tomu ale zase v podstatě nedostane, zato se diváci pobaví na jejich účet).

Opera byla prvním počinem Operní akademie Ostrava – v Česku unikátní spolupráce divadla a školy. Role dostali i studenti zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity a pod vedením profesionálů se nejlepší z nich „prozpívali“ až k profesionální práci. Studentská představení byla do jednoho beznadějně vyprodaná!

,,Režisér Juraj Čiernik přizpůsobil Johnsonovu jednoaktovku svým inscenačním představám a plně využil flexibilnosti sólistů…Jednotlivé představitele pěti hlasových oborů (Soprán, Tenor, Alt, Baryton a Bas) nechal rozehrát jejich témata a přidal milostný trojúhelník mezi sopranistkou, altistkou a barytonem. Tenorista si hledí sebe a svého hlasu, Basista svého piva.“ Časopis Harmonie, únor 2019

Inscenaci souboru opery Národního divadla moravskoslezského uvádíme v rámci divadelního festivalu Ostrava v Praze.

Překlad: Přemysl Charvát

Dramaturgie: Eva Mikulášková

Hudební nastudování: Paolo Gatto

Klavírní doprovod: Michal Bárta

Scéna: David Bazika

Kostýmy: Jitka Rusnák Stauder

Účinkují:

Eva Dřízgová-Jirušová …………………………………….Soprán

Dominika Škrabalová .…………………………………………..Alt

Václav Morys ...………………………………………………Tenor

Tomáš Kura ….…………………………………………….Baryton

Martin Gurbaľ .………………………………………………….Bas

Michal Bárta ……………………………………Klavírní doprovod

Terezie Gilligová …………………………….…Průvodce operou

Fotografie: Martin Popelář


Zřizovatelé 
Hlavní mediální partner 55 let Ypsilonky:

Partneři divadla: