Mark Twain
Vdovou proti své vůli
Světová premiéra! Objev! Zbrusu nový Mark Twain!


Světová premiéra! Objev! Zbrusu nový Mark Twain! / Dráždivá převleková komedie, klasika americké literatury aneb Jan Přeučil v roli neodolatelného zloducha! Divadelní plátno z ateliéru Ypsilonky, které navíc upoutá i jemnými valéry úvah o ceně (posmrtné) umělcovy slávy, snobech rojících se kolem kumštu a relativních hodnotách umění vůbec.

"Vdovou proti své vůli je komedií závislou na perfektní souhře celého souboru. Účinkující si vychutnávají proměny v různých panoptikálních postavách a postavičkách, nápad střídá nápad a z jedné vtipné situace se rodí další. Inscenace je navíc proložena písničkami, jejichž prostřednictvím jako by ansámbl – tak trochu po způsobu „swingového chóru“ – lehce komentoval děj. Studio Ypsilon je od svých počátků spjato s inscenováním zvláštních, neobvyklých a mnohdy dokonce „nehratelných“ textů. Nebýt brilantní komediální souhry Ypsilonky pod režisérskou taktovkou Jana Schmida, pak by hra Marka Twaina bodovala především dráždivou příchutí světového objevu. Takto ale dílo okouzlí publikum i razancí frašky, originálním propracováním groteskních detailů a odvážnou kompozicí. Nové divadelní plátno z ateliéru Ypsilonky navíc upoutá i jemnými valéry úvah o ceně (posmrtné) umělcovy slávy, snobech rojících se kolem kumštu a relativních hodnotách umění vůbec." (Z. A. Tichý, Divadelní noviny 21. 1. 2008)

režie a úprava: Jan Schmid
překlad: Julek Neumann
dramaturgie: Jaroslav Etlík
výprava: Miroslav Melena 
hudební nastudování: Miroslav Kořínek
pohybová spolupráce: Martin Dejdar
hrají: Jiří Lábus, Martin Dejdar, Jan Jiráň, Jan Přeučil, Jana Synková, Julek Neumann, Kryštof Nohýnek, Renata Rychlá, Barbora Skočdopolová, Maxim Mededa, Petr Vršek, Lenka Šebek Loubalová, Martin Janouš, Daniel Šváb, Dominik Renč a Naďa Vinecká
premiéra: 20. 12. 2007 
délka představení: 2 hod. 10 min

Zřizovatelé 
Hlavní mediální partner 55 let Ypsilonky:

Partneři divadla: