SYNKOVÁ Jana

herečka
Jana Synková absolvovala DAMU v roce 1967 a poté působila v Divadle F. X. Šaldy, kde hrála v řadě úspěšných inscenacích, například Ninu v Lermontově Maškarádě, sekretářku v Havlově hře Ztížená možnost soustředění, Evu v Kunderově Ptákovině a v mnoha dalších. O dva roky později se stala členkou Studia Ypsilon, kterou je dodnes. Za tu dobu hrála v mnoha inscenacích jako Dvanáct křesel, Makbeth, Třináct vůní, Outsider, Král Ubu, Voni sou hodnej chlapec, Vosková figura, Sebevrah, Bůh, Horrorband, Srdce, Pygmalión, Mozart v Praze, Z jejího života a další.
V současné době hraje ve Svaté rodině (Matka), v Prodané nevěstě (Ludmila a Julie z Jakobína), Praze stověžaté (Matka, Libuše a další), Rusalce (Ježibaba), Babičce (Babička), T. G. M. (Alice), v Muži na větvi (Anna Drahoňovská) a Sežeňte Mozarta! (Královna noci). Její nejnovější role je role Ginger Rogersové ve Schmidově inscenaci Varieté Freda A.
Napsala hru pro děti Začarovaný vůl, píše portréty, eseje a písňové texty (například k inscenaci Sebevrah). Mimo divadelní prkna hrála v mnoha seriálech a filmech, přičemž za roli Tety Kateřiny v Jirotkově Saturninovi byla v roce 1997 nominována na Českého lva. Dále jste ji mohli vidět ve filmech Věry Chytilové Kalamita, Hra o jablko, pod režijním vedení Karla Kachyni hrála ve snímku Smrt krásných srnců. Do její filmografie dále patří například Malostranské humoresky, série filmů Byl jednou jeden polda. Objevila se také v seriálech Život na zámku, Křeček v noční košili, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Vyprávěj nebo Letiště. Diváky pustila také do svého života v jednom z dílů dokumentárního cyklu 13. komnata a Neobyčejné životy. Úspěch má také komedie Babovřesky (Z. Troška). „Když točím nebo někde hostuju, je to příjemný zpestření. Ale vždycky se už zase těším zpátky. Ypsilonka je můj druhej domov.“
SYNKOVÁ Jana
Zřizovatel:
Mediální partner:

Partner divadla: 


Spolupracujeme: