Božena Němcová, Arnošt Goldflam
Babička se vrací aneb Dichtung und Wahrheit (vysněná, nebo skutečná)
Babička Boženy Němcové, vysněná a taky trochu skutečná.


Arnošt Goldflam říká, že je to Babička na rožni Ypsilonky. Babička Boženy Němcové, vysněná a taky trochu skutečná - neboli Babiččin příběh ve třech variantách, jak ho viděla Božena Němcová, jak se s největší pravděpodobností skutečně udál, a jak ho vidíme dnes. A k tomu ještě řada zvláštností a pikantních souvislostí, například dvě Babičky v jedné postavě, ale v několika příbězích. Ve stopách osudů slavné knihy se na Staré bělidlo vydávají jednotliví herci, herečky i hosté Studia Ypsilon.

"Babička ale pro Goldflama rozhodně není terčem parodického řádění ve stylu „Babičky vulgaris“. (…) Babička není zdaleka jen zprávou o tom, že Arnošt Goldflam přečetl a vyložil jednu knihu starou sto padesát let s komediální nadsázkou. Jako by mezi řádky své inscenace zároveň sděloval – ano, jsme lidé, kteří rádi zpochybňují a zkoumají, lidé, kterým ironie a vtip pomáhají přežít, lidé, kteří nemají důvěru k nedotknutelným pomníkům." (Z. A. Tichý, Divadelní noviny 20. 4. 2010)

režie: Arnošt Goldflam
dramaturgie: Jaroslav Etlík
výprava: Petra Goldflamová Štětinová
hudební adaptace: Miroslav Kořínek
hrají: Jana Synková nebo Marie Durnová, Jiří Lábus, Lilian Malkina, Pavel Nový, Jan Jiráň, Jiřina Vacková, Barbora Skočdopolová, Lenka Šebek Loubalová, Jana Šteflíčková, Romana Sittová, Petr Vršek, Martin Janouš, Kryštof Mende, Martin Bohadlo a Dominik Renč
premiéra: 11. 3. 2010 
délka představení: 2 hod. 30 min

Zřizovatelé 
Hlavní mediální partner 55 let Ypsilonky:

Partneři divadla: