Jan Schmid
Spálená 16
Oslava domu, v němž hrajeme, a překvapivá historie naší ulice


Co všechno se dělo v našem domě i v naší ulici.

Události oživené minulosti.
Bejvávalo, bejvávalo.
Národ sobě v každé době.
Svět je nám dnes otevřen, zato doma se už ani pořádně nevyznáme.
Místo, na němž stojíme, má své dějiny. Dům, v němž hrajeme, má své fluidum, už si něco zažil jako i celá ulice a my nevíme, na co z toho třeba navazujeme. Takové otázky si klademe.

Inscenaci současně věnujeme také 30. výročí sametové revoluce, zejména pak oněm bouřlivým událostem, které se v pátek 17. listopadu odehrávaly na Národní třídě, a kdy herci našeho divadla, během právě probíhajícího představení Kafkovy Ameriky vybíhali postupně na ulici a tak se stávali prvními očitými a bezprostředními svědky počínající revoluce.

Zároveň připomínáme výročí 55 let od první inscenace a 56 let od založení Studia Y.

Vážený pane řediteli, Schmide, (...) čistou a srozumitelnou češtinou jste diváky provedl nejdůležitějšími mezníky české historie, kterou by se měl každou minutu pyšnit tento národ. Kéž by Vaše srdeční dílo probudilo jej z letargie, zaviněné obavami z budoucnosti a rozčarováním z přítomnosti (...) Cíl Vašeho díla určitě pochopili i herci, ve svých rolích byli tak přesvědčiví a radostní!!! Vtáhli nás, diváky, do děje a tím i do hlubokého souznění s Vašimi ideály, do slavné historie národa, ale i do prostorů ulice Spálená 16." (paní Zdena, Praha)

Milá Ypsilonko, po zhlédnutí vaší velezdařilé inscenace SPÁLENÁ 16 vám musím od srdce poděkovat za báječný nápad a hlavně za úžasné originální představení, které s přehledem považuji za vůbec to nejlepší, co se v posledních letech v Praze (a zřejmě i na ostatních scénách u nás) v divadlech vytvořilo. Gratuluji a s obdivem se ptám, kolikátá už to je zase nová míza ve Studiu Ypsilon?" (Jan M.)

režie: Jan Schmid
výprava: Ondřej Zicha
hudební adaptace: Miroslav Kořínek, Jaroslav Krček, Dominik Renč
projekce: Erik Bartoš
pohybová spolupráce: Jan Onder
poznámky historika: Petr Koura
odborná spolupráce: Eva Kulová
dramaturgie: Jaroslav Etlík
účinkují: Jan Jiráň, Roman Janál, Jana Synková, Lumíra Přichystalová, Petr Vršek, Roman Mrázik, Pavel Nový, Martin Bohadlo, Arnošt Goldflam, Jitka Vrbová, Barbora Skočdopolová, Jiřina Vacková, Kryštof Mende, Renata Rychlá, Martin Janouš, Lenka Loubalová, Jan Večeřa, Jan Bradáč, Tomáš Víšek, Veronika Soumarová, Dominik Renč, Jan Noha, Petr Hasman, Petr Koura, František Uhlíř
premiéry: 10. a 12. prosince 2019
délka představení: 2 hod. 30 min (vč. pauzy)

Zřizovatel:
Mediální partner:

Partner divadla: 


Spolupracujeme: