Božena Němcová, Arnošt Goldflam
Babička se vrací (Dichtung und Wahrheit čili Vybásněná a pravdivá)
Babička Boženy Němcové, vysněná a taky trochu skutečná


Arnošt Goldflam říká, že je to Babička na rožni Ypsilonky. Babička Boženy Němcové, vysněná a taky trochu skutečná - neboli Babiččin příběh ve třech variantách, jak ho viděla Božena Němcová, jak se s největší pravděpodobností skutečně udál, a jak ho vidíme dnes. A k tomu ještě řada zvláštností a pikantních souvislostí, například dvě Babičky v jedné postavě, ale v několika příbězích. Ve stopách osudů slavné knihy se na Staré bělidlo vydávají jednotliví herci, herečky i hosté Studia Ypsilon.

"Babička ale pro Goldflama rozhodně není terčem parodického řádění ve stylu „Babičky vulgaris“. (…) Babička není zdaleka jen zprávou o tom, že Arnošt Goldflam přečetl a vyložil jednu knihu starou sto padesát let s komediální nadsázkou. Jako by mezi řádky své inscenace zároveň sděloval – ano, jsme lidé, kteří rádi zpochybňují a zkoumají, lidé, kterým ironie a vtip pomáhají přežít, lidé, kteří nemají důvěru k nedotknutelným pomníkům." (Z. A. Tichý, Divadelní noviny 20. 4. 2010)

režie: Arnošt Goldflam
dramaturgie: Jaroslav Etlík
výprava: Petra Goldflamová Štětinová
hudební adaptace: Miroslav Kořínek
hrají: Jana Synková, Jiří Lábus, Lilian Malkina, Pavel Nový, Jan Jiráň, Jiřina Vacková, Barbora Skočdopolová, Lenka Šebek Loubalová, Jana Šteflíčková, Romana Sittová, Petr Vršek, Martin Janouš, Kryštof Mende, Martin Bohadlo a Dominik Renč
premiéra: 11. 3. 2010 
délka představení: 2 hod. 30 min

Zřizovatel:
Mediální partner:

Partner divadla: 


Spolupracujeme: