Jan SCHMID

ředitel a umělecký šéf

Zakladatel Studia Ypsilon a v současné době též jeho ředitel. Všestranně nadaná osobnost, spojuje v sobě řadu talentů: je režisérem, výtvarníkem, hercem, spisovatelem, dramatikem a pedagogem. Roku 1961 ukončil studium VŠUP, v ateliéru K. Štipla. Poté krátce působil v Naivním divadle v Liberci jako výtvarník a režisér. V r. 1963 založil Studio Ypsilon a od té doby je stále jeho uměleckým šéfem (od r. 1990 také ředitelem). Režíroval desítky her, např. Encyklopedické heslo XX. století, Carmen nejen podle Bizeta, Picasso a jeho Touha chycená za ocas, Michelangelo, La traviata pobloudilá, Makbeth, Ubu králem, Život a smrt K. H. Máchy, Obr Gargantua, Voni sou hodnej chlapec, Matěj poctivý, Depeše a jiné na kolečkách, Sebevrah, Amerika, Bůh, Mozart v Praze, Horké to někdo rád, Žert, satira, ironie a hlubší význam, Romeo dnes večer, Jullie, Horrorband, Prodaná nevěsta, Vše pro firmu, Oprátka, Praha stověžatá, Kometa Hanzelínova, Rusalka nejen podle Dvořáka.
Režíruje také v rozhlase (Obr Gargantua zdramatizovaný Z. a M. Hořínkovými, autorský text Život a smrt K. H. Máchy), v televizi např. několikadílný pořad Ypsilonka se baví, experimentální inscenaci Pes v zahradě, je spoluautorem tel. pořadu Deset minut s …, a řady jiných. V Národním divadle režíroval v činohře inscenaci Klicperovy hry Každý něco pro vlast, v opeře Rossiniho Lazebníka sevillského. Napsal divadelní hry O tom, jak ona, Třináct vůní, Život a smrt K. H.Máchy, Outsider, Večírek, Škaredá středa. Uskutečnil své autorské inscenační projekty jako Don Juan, Michelangelo Bunarroti, Horrorband, Praha stověžatá. Je autorem divadelních úprav, autorských adaptací a dramatizací (např. Věčný manžel, Dvanáct křesel, Rigoletto, král se baví, Láska k bližnímu). Vydal knihy Léto bude ve čtvrtek (1984), S očima na vrch hlavy (1989), Třináct vůní (hry a texty, 1992), Jak mě zabil slon (1995), Myšlení a přemýšlení (div. eseje), reportáže, písňové texty (v knize Slabikář), portréty.

V minulosti se zabýval sklem, scénografií, navrhuje div. kostýmy, dělá užitou grafiku (veškeré plakáty a programy k inscenacím Ypsilonky). Samostatnou kapitolou jsou jeho knižní ilustrace (za knihu Tajný lodní deník dostal cenu Nejkrásnější kniha roku 1965, ilustroval také Vyskočilovu knížku Malé (h) ry). V divadle hrál např. v Carmen (Don José, zprostředkovatel), v první inscenaciGrabbeho hry Žert, satira, ironie a hlubší význam (Čert), ve Věčném manželovi (Trusockij), v Outsiderovi (titulní role), ve Večírku, v Horké to někdo rád. Hrál rovněž v řadě filmů J. Herze (Upír z Ferratu), E. Schorma (Carmen nejen podle Bizeta, Farářův konec), O. Lipského, J. Svobody, A. Máši, D. Vihanové , V. Chytilové (Ovoce stromů rajských jíme) aj. V posledních letech autorsky a moderátorsky připravuje (spolu s J. Lukešem) televizní magazín 333, věnovaný literatuře. Působí jako pedagog na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU (od r. 1975), kde má od r. 1995 svůj vlastní ateliér, v němž vede studium herectví, režie a dramaturgie. Jeho studenti mají možnost hrát své inscenace ve STUDIU Studia Ypsilon. Je autorem a režisérem tří mezinárodních divadelních projektů (Muž a žena, Já a ostatní a Mýty, které nás spojují), jež realizoval ve spolupráci s Michalem Schonbergem, pražskou DAMU a divadelním oddělením torontské univerzity ve Scarborough. 2002 byl prezidentem republiky jmenován vysokoškolským profesorem.

schmid@ypsilonka.cz


Jan SCHMID
Zřizovatel:
Mediální partner:

Partner divadla: 


Spolupracujeme: