dramaturg

Jaroslav Etlík

V roce 1988 absolvoval DAMU, obor dramaturgie. V letech 1987–1990 byl dramaturgem Klicperova divadla v Hradci Králové, kde zpracoval například Genetovy Služky, Andrejevovy Černé masky, Stoppardovu hru Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi, Dürrenmattovu hru Anděl přichází do Babylónu a další.

Od roku 1990 je dramaturgem Studia Ypsilon a od té doby se podílí na přípravě všech ypsilonských inscenací, přičemž u několika z nich je současně spoluautorem (Mozart v Praze, Horké to někdo rád a Tři mušketýři jdou). Dramaturgicky i autorsky spolupracoval nejen s Divadlem F. X. Šaldy Liberec (Yerma: F. Garcia Lorca, 1987), Naivním divadlem Liberec (I. Vyskočil, A. Kisil, J. Etlík: Malý Alenáš, 1993) nebo s Divadlem v Řeznické (T. Capote: Snídaně u Tiffanyho, 1997), ale podílel se také na televizním cyklu Česká divadelní režie. Společně s Alešem Kisilem je spoluautorem šedesátiminutových portrétů Jiřího Koláře, režiséra Jana Grossmana a dalších významných divadelních osobností jako Evald Schorm, E. F. Burian, Jindřich Honzl, Emanuel Frynta a další. Svého času působil jako autor dramatizací a úprav v tehdejším Československém rozhlase.

Od roku 1990 je pedagogem Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, od roku 1996 je na stejné katedře vedoucím Kabinetu teorie a kritiky. V roce 1999 byl jmenován docentem a v roce 2008 profesorem v oboru dramaturgie.

E-mail: jaroslav.etlik@damu.cz