Stephen Dolginoff
Thrill Me (Vzruš mě!)


Komorní muzikál je nejslavnějším dílem newyorského autora, poprvé zazněl na off-Broadway v roce 2005 a od té doby se dočkal více než 150 uvedení po celém světě. V Česku jde teprve o druhou inscenaci, ale vůbec první s profesionálním obsazením.

Autor rozehrává příběh dvou studentů – chlapců z bohatých rodin, Richarda a Nathana, mimořádně inteligentních, ale zjevně žijících s pocitem nezdravé nadřazenosti. Skutečně spáchali v roce 1924 v Chicagu vraždu, chladnokrevnou, naplánovanou. Zdánlivě chyběl motiv. Čin a následný proces vzbudil velký rozruch. Dolginoff ale sleduje především vzájemný vztah obou mladíků a motivy, které k vraždě vedly – u soudního procesu zdánlivě chyběly. Příběh emotivně graduje až k překvapivému konci. To vše podpoří hudba – klavírní doprovod tvoří nedílnou součást příběhu a podporuje emotivní ráz.

Divadelní noviny zařadily inscenaci v květnu 2019 do své rubriky sukces měsíce. ,,Skvělý dramaturgický nápad pro malinké jeviště, kde se hraje na dotek diváků. Režisér (Juraj Čiernik – pozn.) schopný v mikroprostoru skloubit nadsázku s detaily, v sugestivní minimalistické scéně i v hereckých prostředcích. Výtečná klavíristka Michaela Kadlecová přes klávesy spoluvyprávěla ponurý kriminální příběh…. No a hlavně dva skvělí mladí herci Lukáš Adam (Nathan Leopold) a Richard Pekárek (Richard Loeb), kteří, bezvadně dobově oblečeni, sehráli gaye z lepších rodin, kteří se vzájemně osudově potřebují i trápí, intelektuály hledající meze zážitku, až je to dovede k brutální vraždě čtrnáctiletého chlapce a do vězení. Příběh na základě skutečnosti má sílu člověkem pěkně zatřást.“ Josef Hermann pro DN

Inscenaci souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského uvádíme v rámci divadelního festivalu Ostrava v Praze (off-program).
Překlad: Hana Nováková

Režie: Juraj Čiernik

Hudební nastudování: Jakub Žídek

Scéna a kostýmy: Marta Roszkopfová

Dramaturgie: Hana Nováková a Tomáš Novotný

Klavírní doprovod: Michaela Kadlecová

 

Účinkují:
19.30 | 
Richard Pekárek a Lukáš Adam
21.30 | Tomáš Krpec a Adam Živnůstka 

Zřizovatelé 
Hlavní mediální partner 55 let Ypsilonky:

Partneři divadla: