LÁBUS Jiří

herec
DAMU absolvoval roce 1972 a od té doby je členem Studia Ypsilon, kde nastudoval řadu rolí, například Lobov (Věčný manžel), Vševyzuňk (Balada o velkém kostlivci), Celestin (Mamzel Nitouche), Makbeth (Makbeth), Figaro (Lazebník sevillský), E. A. Longen (Voni sou hodnej chlapec), Neron (Divadlo za časů Nerona a Seneky), Jakov (Vosková figura), řezník Pugačov (Sebevrah), Hepatitis (Bůh).
Dále účinkoval v inscenacích Amerika (Strýc), Mozart v Praze (Casanova), Žert, satira, ironie a hlubší význam (Vesnický kantor). V současné době jej můžete vidět jako Prince v Rusalce, Kecala v Prodané nevěstě nebo jako Antoina Bonneau v Hlavě Medúzy, za jehož ztvárnění získal v roce 1997 divadelní cenu Thalie. Mezi jeho další role patří Otec Přemysl (Praha stověžatá), Katy (Svatá rodina) nebo Herec Radek (Vratká prkna), můžete jej také vidět ve Škaredé středě nebo v úspěšné inscenaci Pánská šatna.
Dlouhou řadu let spolupracuje s televizními i filmovými tvůrci. Je známou tváří z televizních pořadů pro dospělé i pro děti, jako například Studio Kamarád (Jů a Hele), Arabela, Ruská ruleta a Možná přijde i kouzelník (s O. Kaiserem). Také hrál v televizních inscenacích Senoseč, Král blázen, Podivná paní Savageová, Dobrodružství pod postelí. Jeho rozsáhlá filmografie obsahuje tituly jako Velká sázka o malé pivo, Hra o jablko, Páni kluci, Amerika (Český lev 1997), Lotrando a Zubejda, Čert ví proč, Zapomenuté světlo, Všichni moji blízcí, Sjezd abiturientů, Eliška má ráda divočinu, Revizor a mnoho dalších. Jeho hlas také zajisté rozpoznáte při sledování seriálu Simpsonovi, v němž dabuje postavu Marge. Jiří Lábus je držitelem Ceny Jaroslava Haška a Ceny televizních diváků. Společně s O. Kaiserem a J. Schmidem je spoluautorem hry Pachtění a scénáře k filmu Velká filmová loupež. S O. Kaiserem také vydali v roce 1990 LP Nekonečná deska a v Českém rozhlase vytváří improvizovaný seriál situačních komedií Tlučhořovi (Rodinka).
LÁBUS Jiří
Zřizovatel:
Mediální partner:

Partner divadla: 


Spolupracujeme: